Ilustrační FOTO - Pixabay

Firmám ubývají zakázky

České strojírenství příští rok meziročně klesne o dvě procenta, v roce 2021 se pokles zpomalí na 0,7 procenta.

Tržby se v příštím roce sníží o procento. Průměrná doba, na kterou mají strojírenské firmy zakázky, klesla během posledního půl roku o tři měsíce na sedm měsíců, Vyplývá to z průzkumu společnosti CEEC Research mezi stovkou strojírenských firem v Česku. »Nepříznivé vlivy, které již delší dobu působily na některé segmenty strojírenského průmyslu, jako například slévárenství, těžké a energetické strojírenství nebo automobilový průmysl, společně s aktuálním vývojem na zahraničních trzích, se projevily v očekávání strojírenských firem,« uvedla ředitelka pro průmysl CEEC Research Alena Burešová. Jako příklady zahraničních vlivů zmínila například zpomalení německé ekonomiky, brexit nebo celní válku USA s Čínou.

»Pro zachování konkurenceschopnosti českého strojírenství budou nutností investice do digitalizace, robotizace a nových technologií. Základními pilíři úspěchu v továrnách budoucnosti nebudou pouze lidé a stroje, ale také data,« doplnil generální ředitel Robert Bosch odbytová Milan Šlachta.

Po několikaletém růstu, kdy strojírenské firmy měly často převis zakázek nad svými kapacitami a nestíhaly je plnit včas, se nyní podle Burešové pro některé firmy situace zásadně zhoršuje. »Tomu odpovídá i dramatické snížení zakázek. Zatímco v minulém pololetí měly strojírenské firmy zabezpečeny zakázky na deset měsíců, nyní je to v průměru jen sedm měsíců,« uvedla dále Burešová.

Téměř polovina firem se v příštím roce připravuje na snížení zisku. Se zvýšením počítá jen necelá desetina. »Ziskovost mírně poklesne kvůli výraznému zvýšení nákladů na mzdy, energie a služby. Zvýší se také náklady vynaložené na získání zakázek,« dodal ředitel firmy Frentech Aerospace Pavel Sobotka.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 6 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.