Ilustrační FOTO - Pixabay

Ukrajinská cesta bezbřehé privatizace

Ukrajina plánuje příští rok zprivatizovat až pět velkých státních společností. S aukcemi chce začít do šesti měsíců, oznámil ředitel fondu národního majetku Dmytro Sennyčenko. Investoři z Ruska se aukcí zúčastnit nemohou.

Jako první přijde na řadu společnost United Mining and Chemical Company, následně výrobce generátorů Elektrovažmaš a hotel v centru Kyjeva, uvedla agentura Reuters. Sennyčenko uvedl, že do procesu zapojil několik bank a konzultantů.

Fond národního majetku společnosti prodá v dražbách, kterých se mohou zúčastnit i zahraniční investoři. Ti původem z Ruska se ale procesu budou ale z jakékoliv účasti vyloučeni.

Ukrajina chce privatizovat více než 3700 převážně ztrátových státních podniků. Proces ale postupuje velmi pomalu. Před dvěma lety ukrajinský parlament schválil zákon, který má zrychlit privatizaci státních podniků.

Privatizaci podporuje jako vždy Mezinárodní měnový fond (MMF), který tvrdí, že se tak omezí korupce, naplní státní pokladna a přilákají zahraniční investice. Podle agentury Bloomberg se chce Kyjev s MMF dohodnout na novém tříletém úvěru ve výši pět miliard dolarů (115 mld. Kč).

Zahájením privatizace pověřil prezident Volodymyr Zelenskyj v září vládu premiéra Oleksije Hončaruka. Agentura Reuters tehdy napsala, že v dubnu příštího roku chce hlava státu zahájit rozsáhlou privatizaci, která se dotkne až 500 státních podniků.

Dosud ukrajinský fond národního majetku nabyl vlastnictví dvaceti velkých společností, které připraví k prodeji. Dalších pět až deset podniků fondu mu předají do tří měsíců ministerstva, uvedl Sennyčenko. Privatizace podle něj v příštím roce státní kase přinese 12 mld. hřiven (11,5 mld. Kč). Polovinu z této částky by měl zajistit prodej větších státních firem.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.4, celkem 14 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2019-12-06 01:00
Proto byl ten majdan ze zahraničí zinscenován. A tohle čeká každou
"neposlušnou" vládu.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.