Ilustrační FOTO - Haló noviny

Smlouva na izraelské radary podepsána

Česká armáda koupí od Izraele osm mobilních 3D radiolokátorů za 3,5 miliardy korun. První z radarů armáda získá do 20 měsíců, všech osm jich bude mít k dispozici do 40 měsíců.

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) podepsal příslušnou mezivládní dohodu. Na jejím základě bude do zakázky přinejmenším z 30 procent zapojen český průmysl. Metnar po podpisu smlouvy řekl, že nové radary výrazně zvýší schopnosti české armády v ochraně vzdušného prostoru, zakázku označil za jeden z klíčových projektů modernizace armády. »Čeští vojáci tuto techniku nutně potřebují. Ukončíme naši závislost na zastaralých ruských strojích a zároveň získáme špičkový a v boji prověřený systém od našeho důležitého strategického partnera,« řekl. Podle něj není pochybnost o tom, že nové radary půjde zapojit do systémů NATO.

Nová technika nahradí ruské radary, které už několikrát překročily svou životnost. Izraelské radiolokátory zajistí armádě přehled o vzdušné situaci ve výškách od 100 do 3000 metrů. České armádě je dodá přes izraelskou vládu izraelský státní podnik Elta Systems. Na české straně se budou na realizaci zakázky podílet především Vojenský technický ústav a firma Retia, které dnes s Eltou podepsaly dohody o průmyslové spolupráci.

»Zavázali jsme se, že přineseme know-how místnímu průmyslu,« řekl generální ředitel Elty Yoav Tourgeman. »Spolupráce bude zahrnovat design, výrobu, sestavování, integraci, údržbu po dobu životnosti a transfer nejnovějších technologií,« doplnil. Podle něj zakázka otevře prostor i pro další spolupráci mezi obranným průmyslem Česka a Izraele. Metnar i ředitel agentury izraelského ministerstva obrany Ředitelství mezinárodní obranné spolupráce Yair Kulas také zdůraznili, že zakázka posílí strategickou spolupráci mezi Českem a Izraelem.

Pořízení radarů provázely dlouhodobé komplikace. Jejich nákup má několikaleté zpoždění. Někdejší ministr obrany a současný český velvyslanec v Izraeli Martin Stropnický (ANO) před svým odchodem z funkce smlouvu označil za připravenou k podpisu. Jeho nástupkyně Karla Šlechtová (za ANO) loni prohlásila, že ministerská inspekce zjistila u některých dosud neukončených tendrů závažná pochybení. Obrátila se proto na Vojenskou policii. Mezi podezřelými zakázkami byl i nákup radiolokátorů. Metnar loni v prosinci výběrové řízení kvůli pochybnostem zrušil a vládě navrhl, aby radary koupila přímo od izraelské vlády. Vojenská policie v červnu vydala rozhodnutí, kterým podezření odložila.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.2, celkem 6 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.