Když jde o vodu, jde o všechno…

Katastrofální politické chyby, které udělala politická reprezentace v 90. letech při privatizaci, ať už to byli pravicové vlády, nebo jen starostové a radní měst a obcí, přivedlo naši zemi k docela nechutnému kšeftování s vodou. To ale musí brzy skončit a taky skončí! Voda a její správa se musí vrátit zpět pod veřejnou kontrolu. Jde o jednu z priorit KSČM. V současné době vydělávají na obchodu s vodou zejména soukromé zahraniční firmy. A my občané jsme nuceni jen nečinně přihlížet tomu, jak se nám zdražuje vodné a stočné. Platíme a naše peníze tečou stejně jako voda v řekách do zahraničí, přitom by měly jednoznačně proudit například do obnovy vodárenských sítí. To se ale ve většině případů neděje. Jde o jeden z mnoha privatizačních zločinů z počátku devadesátých let, který zatím nikdo nepotrestal. Viníky přitom není těžké dohledat a musíme se k tomu vrátit a nenechat to promlčet. Na rozdíl od těchto zahraničních společností, které často jen kasírují a vydělávají na nás, mají města a obce povinnost starat se o infrastrukturu, tedy trubky, jimiž voda teče. Přijde to někomu jako správné? Myslím si, že nastal ten správný čas říct: DOST!

Naše republika je navíc místem, odkud všechny vody odtékají, protože jsme na evropském rozvodí tří moří. V době sucha, ale i v době záplav musíme být připraveni na případnou regulaci průtoku vody. Stát a jeho občané by proto měli mít jednoznačně plnou kontrolu nad vodou. Nejde však jen o množství vody, ale i o její kvalitu, na kterou bychom se měli také zaměřit, a s ní souvisí i její ochrana. S tím vším se musíme co nejrychleji vypořádat. Doufám, že obce brzy začnou ve velkém s výkupem akcií zahraničních vodárenských společností. Ostatně k tomu budou mít vytvořené finanční podmínky plynoucí ze státního rozpočtu. Konkrétně by mělo mít Ministerstvo zemědělství ČR k dispozici jen pro příští rok o 300 milionů korun víc pro obce, aby mohly vykoupit akcie vodárenských společností.

Považuji to za jeden z úspěchů KSČM, který se nám podařilo prosadit v rámci jednání o státním rozpočtu. Zároveň musíme zabránit novému uzavírání nebo prodlužování smluv mezi zahraničními koncerny a našimi vodárnami, což bude velmi obtížné. Rozhodně ale nelze čekat, že se situace sama vyřeší. Stejně tak nelze dál přešlapovat na jednom místě. Jak jsem již v minulosti psal, voda je náš poklad, je to vzácnost, je to základní podmínka života.

Vojtěch FILIP, 1. místopředseda Poslanecké sněmovny a předseda ÚV KSČM


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 68 hlasů.

Vojtěch FILIP

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2019-12-08 11:27
Privatizace by se obecně měla zrušit.
janmakovicka
2019-12-07 23:11
Obávám se, že smlouvy z naší strany uzavírali namnoze lidé poněkud
omezení a ideologicky zcela zaslepení , jinak k privatizaci vody by
nemohlo vůbec dojít (vzpomínám si, že byla navrhována i privatizace
vodních toků), takže vypovězení těchto smluv může být problém.
Doufejme, že smlouvy jsou v reálném čase a za akceptovatelných
podmínek vypověditelné. Nesoudnost některých našich občanů
(politiků) je totiž zarážející, ostatně stačí číst v HaNo
četné diskuse k některým článkům.
kozpav
2019-12-06 20:18
OK pane Filipe.
joska.korinek
2019-12-06 19:20
To jsem rád, že je dohledatelné, který vykuk tehdy zakeťasil českou
vodu. Teď jenom zbývá zapojit Sněmovnu a udělat v tom pořádek.
Nebude to lehké, ale KSČM jistě aspoň ta jména oznámí veřejnosti,
aby voliči, kteří neví koho volit, alespoň věděli, koho nevolit.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.