Greta Thunbergová FOTO - Wikimedia.org

Bardem: Trump je pitomec!

Madridem v pátek prošel pochod tisíců lidí vyzývajících obyvatele Země a zejména politiky, aby začali okamžitě postupovat proti globálnímu oteplování. Na závěrečné manifestaci vystoupili i švédská studentka Greta Thunbergová a španělský herec Javier Bardem, který označil amerického prezidenta Donalda Trumpa za "pitomce" kvůli tomu, že vyhlásil odstoupení USA od pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Pochod za klima se konal v souvislosti s konferencí OSN o změnách klimatu (COP25), která ve španělské metropoli začala v pondělí. V čele pochodu šli jihoameričtí indiáni, mj. z Brazílie a Chile, kteří kritizovali prezidenty těchto dvou zemí. Chilské hlavě státu Sebastiánu Piňerovi vyčetli, že se nesnaží řešit sociální nerovnost v zemi. Brazilského ultrapravicového prezidenta Jaira Bolsonara kritizovali za jeho neekologický přístup k Amazonii a popírání statistik o jejím odlesňování.

"Jsme uprostřed ekologické a klimatické krize," varovala Thunbergová. Znovu vyzvala politiky, aby začali dělat svou práci. Změna v přístupu k planetě musí přijít, nemáme jinou možnost, dodala. Dav se s ní rozloučil voláním "Greta, Greta". Thunbergová se neúčastnila celého pochodu, po jeho začátku odjela na doporučení policie autem. Stejně jako ráno po příjezdu vlakem se musela šestnáctiletá Švédka všude prodírat davem s pomocí přátel. Je tak oblíbená, že svou přítomností brzdí průběh akcí...

Lidé v pochodu volali mj. "Není žádná planeta B" či "Klimatickou spravedlnost, teď" a nesli transparenty vyzývající k omezení emisí skleníkových plynů i ke snížení konzumace masa. Nižší spotřeba masa, k níž vyzval v létě i panel OSN pro změny klimatu, může podle některých přispět k omezení množství metanu, který při trávení produkují hospodářská zvířata a který se též podílí na skleníkovém efektu.

(rj)

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 18 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.