Zadlužený Bolsonaro

Brazílii hrozí, že od nového roku přijde o své hlasovací právo ve Valném shromáždění OSN. Stane se tak, pokud nezaplatí alespoň část z téměř 416 milionů dolarů (9,6 miliardy Kč), které této organizaci dluží. S odkazem na vyjádření OSN a brazilských úřadů to ve středu uvedla agentura Reuters.

Pokud některý stát dluží OSN více, než kolik činí výše dvou jeho každoročních příspěvků, hrozí mu podle pravidel této mezinárodní organizace ztráta hlasovacího práva. Výjimkou je, když země doloží, že platby nemůže uskutečnit z důvodů, jež nemá plně pod kontrolou.

Jair Bolsonaro. FOTO - wikipedia commons

»Je tu značné riziko, že Brazílie od 1. ledna 2020 poprvé ztratí své hlasovací právo v OSN,« napsal podle ČTK v interním dokumentu tajemník pro mezinárodní vztahy brazilského ministerstva obchodu.

Brazílie by se tomuto scénáři mohla vyhnout, pokud by do konce roku organizaci zaslala alespoň 126,6 milionu dolarů (2,9 miliardy Kč). Bolsonarova krajně pravicová vláda ale zatím neuvedla, zda se platbu chystá provést.

Nejlidnatější stát Jižní Ameriky je vůči OSN druhým největším dlužníkem po Spojených státech, které zajišťují 22 % rozpočtu organizace (možná i proto, že Bolsonaro se v Trumpovi až nezdravě vidí)…

Všechny státy světa pak organizaci dluží celkem 1,385 miliardy dolarů (31,9 miliardy Kč). Z řádného rozpočtu na letošní rok přitom OSN stále chybí téměř třetina. Přibližně 97 % dluhu připadá na sedm zemí, a to na Spojené státy, Brazílii, Argentinu, Mexiko, Írán, Izrael a Venezuelu. Zbylá tři procenta dluží dohromady dalších 58 zemí.

Generální tajemník OSN António Guterres v září uvedl, že kvůli nedostatku financí zavedl výjimečná opatření. Organizace neobsazuje uvolněné pozice, povoluje pouze nezbytné zahraniční cesty a musela odložit nebo zrušit některé schůzky.

Česká republika své příspěvky do řádného rozpočtu podle webu OSN zaplatila v plné výši koncem března. Mezinárodní organizaci poslala česká vláda téměř 8,7 milionu dolarů (zhruba 200 milionů Kč)!

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 3 hlasy.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


slechta48
2019-12-09 19:38
Kdypak o hlasovací právo na VS OSN přijde i diktátor - USA? Včera bylo
pozdě ...
novotnyjaro
2019-12-09 19:26
Je paradoxem, že největšími dlužníky jsou poměrně bohaté státy-
USA, Brazílie, Argentína, Izrael. Ostatní státy považuji spíš za
rebely, které boli poškozené výrokmi OSN. OSN se tak stává, jako
všechny předchozí organizací nefunkční a její hlavní cíl,
zabránit vojenským konfliktům se stává absolutně neuskutečnitelný!
Paradoxně, podobný osud čeká i NATO, kde neplatiči jsou velcí
hráči, EU, která kolabuje pod tlaky nesplnitelných cílů jakým je
začlenění migrantů v ohromném množství vo formě nucených kvot!
Takže svět čeká ještě celá řada překvapení v totálním
protikladu deklarací o demokratizaci celého světa!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.