Ilustrační FOTO - Pixabay

Západ cpe další miliardy do Ukrajiny

Mezinárodní měnový fond a Ukrajina dospěly k dohodě o novém tříletém úvěrovém programu ve výši 5,5 miliardy dolarů (asi 127 mld. Kč). Dohodu musí ještě schválit vedení fondu a členské státy.

Půjčka také závisí na naplnění kroků z ukrajinské strany, zejména pokud jde o posílení nezávislosti justice a boje proti korupci, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení výkonné ředitelky MMF Kristaliny Georgievové.

Prohlášení následovalo podle agentury Reuters po telefonickém rozhovoru ředitelky s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Georgievová uvedla, že s prezidentem se shodla na tom, že ekonomický úspěch Ukrajiny zásadně závisí na posílení právního státu a integrity soudnictví.

Dodejme, že hlavní podmínku podpory ze strany MMF, tedy nastoupení cesty masivní privatizace národního majetku, již nová ukrajinská vláda začala plnit.

Premiér Oleksij Hončaruk podle listu Ukrajinska pravda věří, že díky novému programu spolupráce s MMF poroste ukrajinská ekonomika rychleji, přibude pracovních příležitostí a také se zvýší platy. Označil za symbolické, že dohody se podařilo dosáhnout během prvých 100 dnů jeho vlády. Podporu MMF pokládá za vyjádření důvěry k Ukrajině.

MMF a západní spojenci už poskytli Ukrajině od roku 2014 miliardy dolarů. Ukrajina měla původně od MMF slíbeno 17,5 mld. USD, obdržela ale pouze 8,7 mld. USD. Úvěr byl v dubnu 2017 zmražen kvůli pomalému zavádění požadovaných hospodářských reforem a neochotě Ukrajiny zvýšit ceny plynu. Loni v prosinci však MMF schválil pro Ukrajinu krátkodobou úvěrovou pomoc 3,9 mld. USD.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.2, celkem 13 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-12-13 04:05
No teď budou muset evropští i naši slouhové s barvami ven. Hin se
hukáže .... A až RF plyn na i přes Ukrajinu stopne (nechtějí dohodu o
placení), poznáme "bratry" a hlavně "za co" í my.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.