Brazilský prezident Jair Bolsonaro. FOTO - wikimedia commons

»Spratek« může být pocta

Brazilský prezident Jair Bolsonaro označil švédskou ekologickou aktivistku Gretu Thunbergovou za »spratka«.

Stalo se tak poté, co se 16letá dívka přidala ke kritikům rostoucího násilí vůči příslušníkům indiánského kmene Guajajara, kteří jsou známí tím, že chrání amazonský prales před nelegálním kácením.

Thunbergová v sobotu na Twitteru napsala, že domorodci z kmene Guajajara jsou kvůli tomu »doslova vražděni«. »Je ostuda, že svět o tom mlčí,« podotkla aktivistka k případu, kdy neznámí ozbrojenci o víkendu zabili dva domorodé obyvatele Brazílie. Příslušníci kmene byli zabíjeni zřejmě ilegálními těžaři už v předchozích měsících.

Organizace zastupující domorodé obyvatelstvo již dříve prohlásila, že za stoupající agresi může rétorika brazilského prezidenta Bolsonara, který dlouhodobě podporuje rozvoj ekonomických aktivit v domorodých oblastech. »Greta tvrdí, že indiáni zemřeli, protože ochraňují Amazonský prales,« cituje britský list The Guardian Bolsonara, který je považován za krajně pravicového politika. »Je neuvěřitelné, kolik prostoru dávají média tomuto malému spratkovi,« řekl prezident.

Thunbergová si zřejmě Bolsonarův slovní útok vyložila jako vyznamenání pro to, co dělá, a označení »pirralha«, tedy spratek, se objevilo na jejím twitterovém profilu.

Guajajaraové, kterých je zhruba 20 000, jsou jednou z největších domorodých skupin v Brazílii. V roce 2012 založili spolek Strážci lesa za účelem ochrany teritoria Arariboia. »Nikdy od diktatury (v letech 1964 až 1985) se domorodí obyvatelé Brazílie necítili tak ohrožení jako nyní,« řekl Randolfe Rodriguez, senátor za stát Amapá, jehož velkou většinu pokrývá Amazonský prales.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 823043000, celkem 12 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.