Ilustrační FOTO - Pixabay

Brexit citelně oslabí jaderný blok v EU

Odchod Velké Británie z Evropské unie oslabí podle společnosti ČEZ jaderný blok, tedy skupinu států v unii, které využívají k výrobě elektřiny jaderné elektrárny.

»Z 28 států EU využívá jadernou energetiku polovina, tedy 14 států. Odchodem Velké Británie se misky vah nakloní na stranu států, které jaderné elektrárny nemají. Navíc Německo si schválilo odklon od jaderné energetiky. Na druhou stranu plánuje výstavby jaderné elektrárny Polsko,« uvedl mluvčí Skupiny ČEZ Ladislav Kříž a doplnil, že Velká Británie, která plánuje stavbu nových jaderných zdrojů, byla pro Českou republiku v EU výrazným partnerem a spojencem.

ČEZ dosud nemá ve Velké Británii žádná aktiva, obchoduje ale na tamních velkoobchodních trzích s energiemi. »To je oblast, kde ještě není vše vyjasněno,« doplnil mluvčí ČEZ.

Jaderná elektrárna Temelín má dodavatele po celém světě, například v USA, Rusku nebo Japonsku, a administrativně tak pro něj nebude podle mluvčího elektrárny Marka Svitáka případná celní povinnost s Velkou Británií zásadní novinkou. »Už před několika měsíci jsme si udělali analýzu dodavatelů pro elektrárnu Temelín. Z ní vyplynulo, že v případě dodávky služeb nemáme smlouvu se společností z Velké Británie, u dodávek materiálu pak jde o jednotky případů. Nejde ale o žádná klíčová zařízení a tedy ani takzvaný tvrdý brexit s celní povinností by nepředstavoval významnější nárůst nákladů,« řekl Sviták.

ČEZ je největší česká energetická firma a jejím majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. Čistý zisk společnosti stoupl za letošní tři čtvrtletí meziročně zhruba o polovinu na 13,6 miliardy korun.

Temelínská elektrárna, kterou ČEZ spustil v prosinci 2000, je největším výrobcem elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. Loni vyrobila 15,66 terawatthodiny (TWh) elektřiny.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 7 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-12-28 16:33
Tak se holt budeme muset opřít o Francouze. Ti na jádru stojí oběma
nohama. A když se na Poláky tlačí ohledně uhelné energetiky, co
jiného můžou dělat, aby to mělo smysl.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.