Část hráze v blízkosti města Lelystad (propojení jezer Maakermeer a IJsselmeer). FOTO - wikimedia commons

Nizozemci zpevňují ochrannou hráz pískem

V době, kdy oteplování klimatu komplikuje v Nizozemsku boj s nebezpečím záplav, se místní radují z nové metody, která mění písek v jejich spojence. Konstrukce s použitím písku se často považují za nestabilní, avšak Nizozemsko tvrdí, že vyvinulo techniku, která umožňuje tento materiál využít k upevnění jedné z nejvýznamnějších hrází v zemi.

Zhruba třetina rozlohy Nizozemska leží pod úrovní hladiny moře. Projekt zahájený v roce 2017 spočívá v tom, že se vysype písek proti hrázi, aby vytvářel jakousi přirozenou bariéru sloužící k předcházení záplavám.

Hráz Houtribdijk, o kterou jde, je jedním z hlavních prostředků obrany proti záplavám v Nizozemsku od doby, co byla před více než 40 lety postavena. Její stavba začala v roce 1963, deset let poté, co si rozsáhlé záplavy v Nizozemsku vyžádaly na 1800 lidských životů.

Hráz Houtribdijk byla postavena proto, aby lámala vlny přicházející z jezera Ijsselmeer na severu země, které umožňuje regulovat úroveň přílivu. Její stavba vedla ke vzniku druhého jezera Markermeer.

Experti však v posledních letech usoudili, že hráz dlouhá 25 kilometrů již neodpovídá bezpečnostním normám a že naléhavě vyžaduje posílení.

»Stáli jsme před dilematem. V Nizozemsku nejsou skály. Bylo by nutné kámen dovážet ze zemí jako Norsko za cenu vysokých nákladů,« řekl agentuře AFP profesor Stefan Aarninkhof z Technologické univerzity v Delftu.

Písek se pumpuje pod silnou vrstvou bahna na dně jezera Markermeer a z obou stran hráze se přivádí specifickým způsobem, který vypracovali vědci. Příroda se pak postará o zbytek: písek nakonec slouží jako zábrana proti vzestupu vod, říkají iniciátoři projektu. K hrázi se do poloviny příštího roku takto přivede více než deset milionů krychlových metrů písku.

Podle nizozemské vlády je posílení hráze pískem světovou premiérou. »Hráz pak bude schopna odolat silné bouři, jaká přichází v průměru jednou za 10 000 let,« uvádí vláda. Ta se na projektu podílí spolu se soukromými firmami a výzkumnými ústavy.

Nizozemci chtějí svůj nápad exportovat, protože vzestup vod způsobený oteplováním klimatu ohrožuje stále více zemí.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.5, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.