Ilustrační FOTO - Pixabay

Rusko prosadilo v OSN přípravu nové smlouvy o boji s kyberkriminalitou

Valné shromáždění Organizace spojených národů navzdory námitkám z Evropské unie, Spojených států a dalších zemí schválilo rezoluci, která zahájí proces přípravy nové mezinárodní smlouvy o boji proti počítačové kriminalitě.

Rezoluce navržená Ruskem byla schválena v poměru 79 ku 60, 33 členů se zdrželo, uvedla agentura AP.

Schválené usnesení zřizuje expertní výbor zastupující všechny regiony světa, který má vypracovat komplexní mezinárodní dohodu o boji proti využívání informačních a komunikačních technologií ke kriminálním účelům. Výbor se sejde v srpnu 2020, aby dohodl rámec své činnosti.

Zástupkyně velvyslankyně USA při OSN Cherith Norman Chaletová před hlasováním řekla, že usnesení oslabí mezinárodní spolupráci v boji proti kybernetické kriminalitě v době, kdy je nezbytná její zvýšená koordinace. Upozornila, že členské země se neshodují v tom, že je potřeba nebo je důležité vypracovat návrh nové smlouvy. »Bude pouze sloužit k potlačení globálního úsilí v boji s počítačovou kriminalitou,« prohlásila.

Chaletová a finský zástupce při OSN mluvící za EU zdůraznili, že stávající mezivládní skupina odborníků OSN pro kybernetickou kriminalitu již řeší otázku, zda je nová smlouva potřebná. Podle Chaletové je špatné činit politická rozhodnutí o nové smlouvě předtím, než bude známé doporučení odborníků na počítačovou kriminalitu. Usnesení tak podle ní předem odsuzuje a podkopává práci odborníků.

Ruský zástupce však zdůraznil, že rezoluce vyžaduje, aby nový výbor zohlednil výsledky práce expertní skupiny na kybernetickou kriminalitu, které se čekají příští rok, jejíž činnost Moskva podporuje. Práce na nové úmluvě by měly podle něj začít v roce 2021.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 19 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-01-06 13:11
Kyberkriminalita je především nástrojem těch , co byli proti. Jak
především panstva, tak slouhů. A vzdát se této, v dnešní době dost
účinné zbraně na ovlivňování veřejnosti, proto nechtějí. Taky do
toho investovali miliardy (NSA).
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.