Dneškem se otevírá plynovod TurkStream

Dnes bude slavnostně uveden do provozu rusko-turecký plynovod TurkStream.

Plynovod vede po dně Černého moře z Ruska do Turecka - z ruské stanice Russkaja u města Anapa do tureckého Kiyiköy, které leží asi sto kilometrů západně od Istanbulu a odkud povede přípojka na stávající soustavu plynovodů v městě Luleburgaz. Má dvě větve, každá s přepravní kapacitou 15,75 miliardy kubíků ročně. První větev má dodávat ruský plyn tureckým zákazníkům, zatímco druhá má zajišťovat dodávky k zákazníkům v jižní a jihovýchodní Evropě.

Měří 930 kilometrů a leží v maximální hloubce 2,2 km. Asi 230 km plynovodu leží v ruských vodách, zbytek v tureckých.

O vybudování plynovodu se začalo hovořit již v prosinci 2014, jeho osud ale ohrozilo sestřelení ruského bombardéru Su-24 tureckou stíhačkou nedaleko hranice mezi Sýrií a Tureckem v listopadu 2015. Rusko v reakci na událost vyvinulo na Turecko značný tlak a uvalilo na ně hospodářské sankce, během roku 2016 se ale vztahy obou zemí začaly zlepšovat a v říjnu 2016 byla podepsána mezivládní smlouva o vybudování plynovodu. Stavba byla zahájena v květnu 2017 a v prosinci 2018 byla dokončena výstavba podmořské části.

Plynovod TurkStream byl navržen jako náhrada za plynovod SouthStream, který byl v roce 2014 zastaven kvůli odmítavému postoji Bulharska a Evropské unie.

Na vybudování plynovodu se podílela na ruské straně společnost Gazprom a na turecké britská společnost Petrofac a turecký Tekfen. Náklady na jeho vybudování odhadla agentura TASS na 11,4 miliardy eur (253 mld. Kč).

Z Ruska pochází kolem 45 % plynu spotřebovávaného v EU, další dodávky zajišťují hlavně Norsko (25 %) a Alžírsko (čtyři procenta).

TurkStream bude druhým plynovodem, který Rusko v poslední době otevřelo. Počátkem prosince prezidenti Ruska a Číny Vladimir Putin a Si Ťin-pching prostřednictvím telemostu zahájili provoz plynovodu Síla Sibiře, prvního mezi oběma státy. Síla Sibiře je s náklady 55 mld. USD dosud nejdražším ruským plynovodem. Provoz zahájila jeho část dlouhá 2157 km. Ve finále by měl plynovod měřit ještě o téměř tisíc kilometrů víc.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 9 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.