FOTO - Pixabay

Majetek nejbohatších dál raketově roste

Majetek 500 nejbohatších lidí světa podle seznamu miliardářů sestavovaného agenturou Bloomberg v loňském roce stoupl o 25 procent na 5,9 bilionu dolarů (134,2 bilionu korun).

Jedničkou v žebříčku zůstal zakladatel a ředitel internetového obchodu Amazon.com Jeff Bezos, i když ten se kvůli rozvodu dostal mezi zhruba pět desítek osob, jejichž hodnota majetku se loni snížila, a to o necelých devět miliard dolarů na 116 mld. USD.

Za Bezosem skončili spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates a Francouz Bernard Arnault, majitel luxusního konglomerátu LVMH. Majetek každého ze všech tří nejbohatších lidí překračuje sto miliard amerických dolarů. Arnault se letos dostal mezi miliardáře, jejichž majetek vzrostl nejvíce, a to o téměř 38 mld. USD.

Celkem hodnota majetku 500 nejbohatších lidí stoupla o 1,2 bil. USD. Tak obrovský růst zřejmě ještě vystupňuje zcela oprávněnou debatu o neustále se zvyšující majetkové a příjmové nerovnosti ve světě. Ve Spojených státech nejbohatší jedna desetina procenta populace kontroluje největší podíl majetku od roku 1929. Tato skutečnost již přiměla některé politiky k úvahám o radikální restrukturalizaci ekonomiky. Zatím však jde jen o plamenné projevy, konkrétní účinné kroky jsou v nedohlednu. Otázkou je, zda by v rámci kapitalistického systému byly vůbec uskutečnitelné.

Nejvíce boháčů mají Spojené státy, v žebříčku Bloombergu je 172 miliardářů z USA. Celkově jejich majetek stoupl o 500 milionů USD. Nejvíce se rozrostl majetek majitele Facebooku Marka Zuckerberga a Gatese. Majetek Zuckerberga stoupl o více než 27 mld. USD a Gatese o 23 mld. USD. Druhé místo s celkovým počtem 54 miliardářů patří Číně.

Nejvíce zřejmě loni zbohatli ruští miliardáři, jejichž majetek stoupl o 21 %, tedy 51 mld. USD. Pomohl jim růst měn, akcií a dluhopisů rozvíjejících se zemí.

Z českých zástupců je v žebříčku Bloombergu na 111. místě Petr Kellner. Hodnota jeho majetku letos vzrostla o 1,3 mld. na 12,8 mld. USD.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 8 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.