Ilustrační foto - wikimedia commons

Britské trable s privatizovanou železnicí

Británie hrozí odebráním provozní licence železniční společnosti Northern Rail ze skupiny Arriva kvůli častým zpožděním a rušení spojů. Ministr dopravy Grant Shapps v rozhovoru s BBC uvedl, že kvalita služeb Northern Rail je nepřijatelná a špatné služby provozovatele příměstského železničního spojení nebude tolerovat.

Británie privatizovala železniční služby v 90. letech minulého století. Železniční trasy rozdělila do skupin a nabídla licence na jejich provoz soukromým firmám na zhruba deset let. Infrastrukturu spravuje státem podporovaná Network Rail. Tento model však napadají cestující, odbory i někteří politici, podle kterých jsou výsledkem přeplněné vlaky a drahé a nespolehlivé služby.

Vláda musela v posledních letech převzít provoz některých linek, protože soukromým firmám se nepodařilo dosáhnout zisk. Skotská vláda nedávno uvedla, že ukončí licenci poskytnutou nizozemské skupině Abellio.

Za zmínku v té souvislosti stojí, že na podobném nespolehlivém systému je postavena i takzvaná liberalizace železnice prosazovaná Evropskou unii a řadou politiků i dopravních úředníků u nás.

Northern Rail provozuje železniční služby na severu Anglie. Arriva získala licenci na deset let v roce 2015 díky slibu, že nabídne nové a renovované vlaky, více spojů, vylepší stanice a nabídne možnosti pro snížení jízdného. Arriva se brání, že v posledních letech čelila několika materiálním a bezprecedentním výzvám, které byly zcela mimo její kontrolu.

Vláda může zrušit licenci pro Northern Rail nebo firmě dát jen krátkodobou smlouvu. Ministerstvo dopravy potvrdilo, že Shapps zahájil proces, jehož výsledkem by mohlo být odebrání licence.

Odborový svaz RMT však komentář ministra kritizuje. Podle něj má jen odpoutat pozornost od zdražení jízdného na železnici, které již začalo platit.

Arriva je od roku 2010 součástí koncernu Deutsche Bahn. Působí ve 14 evropských zemích včetně České republiky, zaměstnává přes 60 000 lidí a ročně přepraví více než 2,4 miliardy cestujících.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 6 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.