Miloslava Kalibová (vlevo) s Miladou Cábovou, také Lidickou ženou, se sešly při sázení Lidické hrušně v Dolních Vilémovicích. Paní Cábová zemřela v roce 2015. FOTO - autorka

Vyprávěla i v Německu o zkáze Lidic

V pátek 27. prosince 2019 zemřela paní Miloslava Kalibová (narozena 29. 12. 1922). Pro své blízké nesmírně laskavá a vždy usměvavá žena, skromná, ač velmi vzdělaná a inteligentní. Zanechala zde jako poslední žijící Lidickou ženu svou sestru Jaroslavu Skleničkovou (narozena 27. 3. 1926). Obě sestry zažily lidickou tragédii, přežily hrůzy nacistického koncentráku Ravensbrücku s maminkou Annou. Tatínka Jaroslava jim Němci zastřelili. Vrátily se do vypálených Lidic. Dokázaly znovu začít, nemyslet na prožité hrůzy, založily nové rodiny.

Miloslava Kalibová ovládající několik jazyků vyprávěla o lidické tragédii na besedách, svá svědectví doplnila o rozsáhlé historické znalosti doby. Pro Památník a obec Lidice vítala delegace a návštěvy, prováděla pietním územím, promlouvala na akcích, v rozhlasových a televizních pořadech i pro tisk. Po válce vystupovala na seminářích Brémské iniciativy, pravidelně v Brémách či v Berlíně německy vyprávěla o tragédii Lidic. Po mnoho let byla členkou české sekce Mezinárodního výboru Ravensbrück. Výrazně přispěla v roce 2009 k návrhu na státní významenání pro Josefinu Napravilovou, která pátrala po Lidických dětech. Sama byla držitelkou ceny Český patriot 2015 a dalších ocenění.

Byla předsedkyní ZO ČSBS Lidice, později ZO Kladno, až do roku 2015. Stala se pak zakládající členkou nového Spolku pro zachování odkazu českého odboje. Založila také spolu s další Lidickou ženou Miladou Cábovou Spolek pro vybudování památníku Josefa Horáka a Josefa Stříbrného v Lidicích. Jako jediná z Lidic se zúčastnila otevírání domu Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích. S Občanským sdružením Lidice pomohla připravit a odkrývala pomník návratu Lidických žen na Cínovci. Po dobu více než pěti let se účastnila s OS Lidice výsadeb dceřiných Lidických hrušní a návazných akcí a přednášek.

Milena MĚSTECKÁ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.9, celkem 21 hlasů.

Milena MĚSTECKÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.