Ilustrační FOTO - Pixabay

Povinný optimismus

Následovníky v Polsku získává varšavská škola, která svým žákům zakázala naříkat, reptat a stěžovat si.

Příkladu základní školy z hlavního města už následuje jiná škola ve městě Tychy ve Slezsku, uvedla polská zpravodajská televize TVN 24 na svém webu. »Žáci mnoha polských škol si stěžují na přehnané množství zkoušek, písemek a domácích úkolů. V základní škole č. 143 ve Varšavě s tím chtějí skoncovat. Zavedli zákaz naříkání,« vylíčila stanice. »Škola chce naučit optimismu, a to jak žáky, tak učitele a rodiče. Zákaz naříkání platí od školního prahu,« dodala.

»Měli bychom si hledět toho, co je dobré a pozitivní, a ne naříkat,« vysvětlila učitelka Aneta Purchalová. Ředitelka školy Krystyna Jakubowská zase upozorňuje na »metaforický dopad« symbolického zákazu. »Vždy vysvitne otázka, zda stojí za to naříkat, anebo si hledět něčeho pozitivního,« zdůraznila.

O naříkání Poláků už byly sepsány stohy knih, psychiatr Marek Juraszek dokonce pokládá naříkání za jeden z povahových rysů národa. »Poláci o sobě po staletí rádi píšou, že jsou špinaví, nepořádní a že nerespektují pravidla. Všichni to známe. Je to ustálené polské vnímání vlastní společnosti,« poznamenal sociolog Adam Leszczyňski.

Psychiatři mluví o nákaze naříkáním, která vede ke stresu a dokonce ke zdravotním potížím. Ale bědující osoba je ve společnosti akceptována lépe než spokojený člověk, upozornil Juraszek. »Když někdo říká: je mi skvěle, koupil jsem si auto, jedu na výlet, je dotyčný v Polsku vnímaný špatně, dokonce ho nesnášejí,« poznamenal.

Školy proto chtějí učit optimismu. »Zákaz naříkání by měl platit po celém světě,« řekla televizi ředitelka slezské školy, která zákaz zavádí po varšavském vzoru. Ředitelky škol ujišťují, že nehodlají zákaz naříkání vymáhat nějakými tresty.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 7 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-01-23 11:04
Pokud jim doporučila konat, je to OK.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.