Z tiskové konference Pionýra. Zleva náměstek ministra školství K. Kovář, M. Bělohlávek a J. Kořínek. FOTO - autorka

30 let Pionýra a 20 let Ledové Prahy

Spolek Pionýr slaví 30 let obnovení samostatné činnosti, a ve velkém stylu. Ve spolupráci s Nadací Dětem 3. tisíciletí pořádá o prodlouženém víkendu 31. ledna až 2. února, kdy školní děti mají pololetní prázdniny, již 20. ročník Ledové Prahy a koncert Děti dětem. Akce mají širší společenský rozměr a získaly záštitu premiéra, předsedy Sněmovny, ministra školství a Kanceláře Senátu.

Na třídenní Ledové Praze, kdy dětské a školní kolektivy, členové dalších dětských organizací, ale i rodiny s dětmi mohou bezplatně či s částečným vstupným navštívit přes čtyři desítky pražských muzeí a památek, se očekává účast 15 000 účastníků. Ledová Praha je otevřená akce, tj. určená pro všechny děti a školní mládež, tedy i neorganizované, ubezpečil mluvčí Pionýra Jakub Kořínek. Podmínkou je prokázat se u vstupu tzv. Ledovou kartou, které se od pondělí 27. ledna budou bezplatně (díky podpoře partnerů Pionýra) vydávat na recepci ústředí Pionýra na Senovážném náměstí v Praze, či jsou již distribuovány podle potřeb dětských kolektivů.

Například si budou moci děti s doprovodem dospělých prohlédnout Náprstkovo muzeum, České muzeum hudby, Muzeum Antonína Dvořáka, Muzeum Bedřicha Smetany, Národní památník hrdinů heydrichiády ad., zvýhodněné vstupné je do Pražského hradu, Botanické zahrady Na Slupi, Strahovského kláštera, Lorety, Staroměstské radnice, Galerie Tančící dům aj. Pro organizované skupiny jsou pak určeny další atrakce, například Království železnic, Muzeum Lega, Mořský svět na Výstavišti apod. Součástí je také velká geocachingová hra a Velká ledová soutěž, která bude spuštěna 31. ledna. Novinkou je 30 »ledovkových« vycházkových tras v mobilní aplikaci Na kole i pěšky, kterou Pionýr také oslaví 30 let své samostatné činnosti.

V sobotu 1. února večer se v Kongresovém centru Praha koná koncert Děti dětem, jehož program tvoří vystoupení nejúspěšnějších dětských uměleckých kolektivů. Jedná se o vítěze Pionýrského Sedmikvítku. Celkově vystoupí na 180 malých a mladých účinkujících pro 1000 diváků. Vstupenky jsou dle organizátorů již vyprodané. V rámci koncertu budou předány Putovní poháry premiéra za dlouholetou práci s dětmi v oblasti kultury.

Komenský inspirátor

Výjimečnou součástí letošního ročníku Ledové Prahy je výročí Učitele národů Jana Amose Komenského (1592-1670). Proto je nabídka muzeí se zvýhodněným vstupným rozšířena i o Národní pedagogické muzeum. Komenský, jehož 350. výročí úmrtí v tomto roce připomínáme a za dva roky připomeneme 430. výročí narození, je podle předsedy Pionýra Martina Bělohlávka z hlediska teorie pedagogiky velkou inspirací i pro práci pionýrských kolektivů. »Ze zásad Komenského stále čerpáme ve výchovném procesu v našich oddílech, čerpáme z něho naše vlastenectví a národní cíle. Je pro nás inspirátorem,« řekl včera na tiskové konferenci Pionýra, jež probíhala v Zrcadlovém sále MŠMT.

Pionýr si váží navázané spolupráce s Národním pedagogickým muzeem a Knihovnou J. A. Komenského. Právě v rámci Ledové Prahy si přijdou první návštěvníci prohlédnout do pedagogického muzea jedinečnou výstavu, která komiksovým způsobem přiblíží Komenského život a dílo. Připravily ji Národní pedagogické muzeum a MŠMT v přízemí malostranského domu U Zlatého slunce, kde muzeum sídlí. Výstava KOMenský v KOMiksu vznikla ve spolupráci s UNESCO a je součástí programu Národních oslav Komenského 2020-2022.

Plnohodnotná výchova

Pionýr vykazuje dostatek kreativního úsilí a empatie směrem k dětem a tato organizace nabízí dětem velmi pestrý program – těmito slovy ocenil náměstek ministra školství Karel Kovář činnost této nestátní neziskové organizace, která se již tři desítky let v novodobých podmínkách věnuje mimoškolní výchovné práci s dětmi a mládeží. Uznal, že nabízet celoroční činnost je z hlediska organizace a režie náročnější než jednorázové akce. »Jsme rádi, že Pionýr patří mezi uznané organizace MŠMT, je jednou z nejuznávanějších organizací pracujících s dětmi,« pokračoval náměstek s tím, že všestranné aktivity, jež Pionýr nabízí, vytvářejí trvalé vztahy mezi dětmi. Díky tomu, že Pionýr je spolehlivým partnerem ministerstva v mimoškolní výchově dětí a mládeže, ministerstvo jej podporuje granty a chce i nadále zajišťovat vhodné podmínky pro jeho další rozvoj. Na otázku našeho listu náměstek upřesnil, že MŠMT např. v rámci svého investičního programu investuje do obnovy vodních zdrojů či zateplení objektů kluboven a táborových budov. »Pionýr je organizací, která v dětech rozvíjí vztah k vlasti a poznání a její dobrodružně-prožitkové aktivity mají nezaměnitelný výchovný vliv,« konkretizoval náměstek Kovář pro Haló noviny, jaký význam stát tomuto spolku přiděluje.

Pionýr má na 15 tisíc registrovaných členů a členek, kteří se sdružují v cca 500 oddílech, v nichž se děti scházejí minimálně jedenkrát týdně a pořádají i víkendové výpravy. Kromě toho nabízí 112 otevřených klubů, do kterých mohou přijít i neorganizované děti. V létě Pionýr pořádá každoročně přes 400 letních táborů, určených i neorganizovaným dětem, takže celkový počet táborníků překračuje 20 tisíc. Každý rok pořádá stovky otevřených akcí pro děti a jejich rodiče. »Do všech našich činností se promítají principy a pedagogické zásady Jana Amose Komenského,« doplnil Bělohlávek.

Pionýr prokázal za uplynulé třicetiletí své samostatné činnosti (činnost obnovena v lednu 1990), že je plnohodnotnou součástí společnosti a v mimoškolní výchově dětí a mládeže hraje neopominutelnou úlohu.

(mh)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 21 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


jmarek3
2020-01-24 16:28
To je prima, že pionýr funguje.Také jsem byl přijat v roce 1960 do
pionýra a bylo to velmi hezké.Soutěžili jsme o ztužky mladý
budovatel-sběr léčivek a do sběru jsme vozili kov,papír atd.Pak jsme
si dopisovali s pionýrama ze SSSR, já např. s pionýrkou z Murmanska,
která mi poslala krásný hedvábný šátek.Dnes je to samozřejmě
úsměvné, ale děkuji za krásné dny v tehdejší době.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.