Potvrzení pravosti

Experti po šesti letech zkoumání dospěli k závěru, že vzácný autoportrét nizozemského malíře Vincenta van Gogha, o jehož pravosti se desítky let vedly spory, je autentický. Informovala o tom agentura Reuters.

Van Goghovo muzeum v Amsterodamu v pondělí uvedlo, že obraz je pravděpodobně jediným známým dílem, které umělec namaloval v létě 1889, kdy trpěl psychózou a musel být hospitalizován v nemocnici ve francouzském městě Saint Rémy. Van Gogh se potýkal s psychickými problémy po celý život a ve věku 37 let se v roce 1890 zastřelil.

Obraz koupilo norské Národní muzeum v roce 1910 za 10 000 francouzských franků, což v přepočtu na současnou hodnotu odpovídá zhruba 100 000 eur (2,5 milionu Kč).

Vincent van Gogh, nizozemský malíř. FOTO - wikipedia commons

Pravost díla se stala předmětem debat mezi experty poté, co v roce 1970 v mezinárodní umělecké publikaci vyšel článek, jehož autor tvrdil, že autoportrét se výrazně lišil od starších van Goghových obrazů barevnou kompozicí a tím, jak byla užita malířská stěrka.

Podrobné zkoumání obrazu ale podle předního experta přes umění Louise van Tilborgha nakonec ukázalo, že se skeptici mýlili. »Pokud obraz plně prozkoumáte, uvidíte, že se opravdu podobá dalším van Goghovým dílům,« řekl van Tilborgh. Podle něj zároveň van Gogh chtěl s pomocí tmavších odstínů jindy zářivé zelené a modré zachytit svůj špatný duševní stav. »Vidíme vystrašeného pacienta. Někoho, kdo se na sebe dívá do zrcadla a vidí někoho, kdo se navždy změnil,« vysvětlil.

Nový rozbor zároveň ukázal, že barvy v autoportrétu obsahovaly stejný pigment jako další van Goghovy obrazy. Stejné mělo být i plátno. Van Gogh o obrazu také napsal svému bratrovi poté, co v nemocnici strávil šest týdnů. V korespondenci jej označil za »snahu při mé nemoci«.

Dílo se vrátí do Osla, ale nejprve bude od 21. února vystaveno ve van Goghovu muzeu v Amsterdamu.

Van Gogh vytvořil v relativně malém časovém intervalu deseti let zhruba 900 maleb a 1100 kreseb. Goghovo dílo bylo za jeho života takřka neznámé. Jeho sláva začala stoupat po sebevraždě. Jedenáct let po ní měla velký úspěch výstava v Paříži, pak začali Norové uvažovat o koupi autoportrétu, což se jim povedlo po dalších devíti letech.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 3 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.