Ilustrační FOTO - Pixabay

Rok krysy má být ve znamení činorodosti

Nové příležitosti a změny i houževnatost, aktivitu a bojovnost symbolizuje v čínské mytologii krysa, s níž je spojován nadcházející čínský nový rok.

Letos podle lunárního kalendáře připadá na dnešek, kdy krysa střídá vládu dobrotivého vepře.

Krysa je prvním z 12 živočichů čínského zvěrokruhu a vládnout bude až do 11. února 2021, kdy ji vystřídá buvol. Západní civilizace tímto hlodavcem opovrhuje jako nečistým zvířetem, asijské kultury ji ale chovají v úctě a oceňují její chytrost, půvab a schopnost shromažďovat velké zásoby. Ke každému znamení patří v čínském kalendáři také konkrétní prvek, pro rok 2020 a znamení krysy je to kov.

Podle astrologů by měl rok kovové krysy být ve znamení činorodosti a dobrých zpráv. Cesta k úspěchu však bude plná zkoušek a bude vyžadovat vůli i vytrvalost. Lidé budou mít spoustu příležitostí k novým projektům, finančním transakcím i navázání nových vztahů a vzájemné komunikaci. V oblasti životního stylu se bude dařit zejména jedincům s aktivními sportovními návyky.

Lidé narození ve znamení krysy (1924, 1936, 1948, 1960, 1972, 1984, 1996 a 2008) bývají okouzlující, bystří, přizpůsobiví a energičtí. Dokážou být ale také vypočítaví, vybíraví a velmi ambiciózní. Nadřízení si jich cení jako spolehlivých a snaživých spolupracovníků, partneři jako milých a elegantních druhů. Často pěstují umělecké koníčky, které dovedou rychle zpeněžit, neboť peníze jsou pro toto znamení důležitým prostředkem k životu v luxusu, který krysy tolik milují.

Nejvhodnější partnery naleznou v opici a drakovi. Soužití se psem, vepřem a krysou bývají rovněž plodná. Naopak problematický vztah se očekává od spojení se zajícem, koněm a kohoutem.

V roce krysy se narodili například princ Charles, politici George Bush starší a Jimmy Carter, fotbalisté Diego Maradona a Zinedine Zidane, herci Robert Redford, Hugh Grant a Colin Firth, herečka Scarlett Johanssonová, zpěvák Ozzy Osbourne či zpěvačka a herečka Olivia Newtonová-Johnová. V Čechách to jsou třeba herec a scenárista Zdeněk Svěrák, herci Jan Kačer a Jaromír Hanzlík, herečka Lenka Vlasáková, spisovatelé Jaroslav Rudiš a Daniela Fischerová, či fotbalista Pavel Nedvěd a tenistka Karolína Muchová.

Svátky jara (čchun-ťie) neboli nového roku jsou nejvýznamnějším svátkem roku pro Číňany, Tchajwance, Vietnamce, Singapurce, Korejce a Japonce a jsou srovnatelné s našimi Vánocemi. Oslavy trvají 15 dní. Lidé si navzájem přejí dlouhý a šťastný život, obdarovávají se penězi a dárky zabalenými v červeném papíře. Červená je totiž barvou štěstí a života a příjemci má zajistit požehnaný rok. Důraz se klade také na úklid domu před začátkem nového roku a ozdobné dekorace. Součástí oslav jsou i tradiční tance ve zvířecích převlecích. Na jídelníčku pak nesmí chybět tradiční pokrm »ťiao-c'«, tedy taštičky plněné masovou nádivkou se zeleninou.

Šedesátiletý kalendář je v asijských zemích používán společně s gregoriánským kalendářem. Během šedesáti let se pětkrát opakuje rok zvířete podle pořadí ve zvěrokruhu. Tento dvanáctiletý cyklus se dále kombinuje s pětiletým cyklem, kdy se střídají elementy (kov, voda, dřevo, oheň, země), a s dvouletým cyklem, kdy se střídá kladný a záporný princip jin a jang.

Počátek nového roku je pohyblivý, a nastává o prvním novu po vstupu Slunce do souhvězdí Vodnáře, mezi 21. lednem a 20. únorem gregoriánského kalendáře.

Vznik nejstaršího kalendáře v lidské historii se datuje od roku 2637 či 2636 před naším letopočtem, kdy ho zavedl legendární Žlutý císař (Chuang Ti) jmenováním 12 zvířat jako svých strážců. Podle legendy stál u zrodu kalendáře Buddha, který svolal všechny živočichy, aby se s ním přišli rozloučit, než opustí Zemi. Dostavilo se jich jen 12, za odměnu jim Buddha přisoudil vládu v čase v pořadí, v jakém přišli: krysa (myš), buvol, tygr, králík (zajíc), drak, had, kůň, ovce (koza), opice, kohout (krocan), pes a vepř.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.