Ilustrační FOTO - Haló noviny

Budoucnost Libye stále tone v nejistotě

Berlínská konference k Libyi byla malým krokem směrem k ukončení konfliktu mezi jednotkami polního maršála Chalífy Haftara a mezinárodně uznávanou vládou premiéra Fáize Sarrádže.

Shodli se při hodnocení setkání, které se konalo v neděli 19. ledna, představitelé zúčastněných států, zástupci mezinárodních organizací i média. Podle francouzského deníku Le Monde zahaluje zdánlivě úspěšná jednání »mrak nejistoty« a až čas ukáže, zda budou obě strany konfliktu schopné dodržet příměří.

Polní maršál Chalífa Haftar. FOTO - wikipedia commons

Účastníci berlínské konference, kterou na nejvyšší úrovni svolala německá kancléřka Angela Merkelová, se shodli na potřebě dodržovat a důkladněji kontrolovat stávající zbrojní embargo OSN. To existuje už od roku 2011, kdy v Libyi po smrti dlouholetého diktátora Muammara Kaddáfího propukl chaos. Domluvu však porušovalo hned několik zemí, jen za minulý rok jich bylo deset, uvádí alžírský deník El Watan.

Zbrojní embargo budou země dodržovat pouze tehdy, když v případě jeho porušení důsledně zakročí Rada bezpečnosti OSN, upozornila zpravodajka BBC Rana Jawadová. Očekávat od libyjských soupeřů vyhlášení úplného klidu zbraní a to, že příměří následně skutečně udrží, je však podle ní v tuto chvíli přehnané.

Dosáhnout trvalého klidu zbraní je největší výzvou i podle listu Le Monde. Příměří navržené Ruskem a Tureckem, na kterém se Haftar a Sarrádž dohodli 12. ledna, zůstane křehké, dokud ho oba muži neformalizují a nestvrdí podpisem na mírové dohodě, napsal list. Dohodu zatím na jednání v Moskvě podepsal pouze Sarrádž.

Nejistý výsledek setkání si uvědomila na tiskové konferenci po jeho skončení i Merkelová. »Víme, že jsme dnes nevyřešili všechny problémy Libye, ale snažíme se o nový začátek,« upozornila kancléřka hned po jednání na tiskové konferenci.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov rovněž vyjádřil obavy o další vývoj v severoafrické zemi, ačkoliv konference podle něj byla »velmi užitečná«. Po jednání uvedl, že se zúčastněným státům »zatím nepodařilo nastolit vážný a stabilní dialog« mezi oběma stranami konfliktu. Lavrov i Merkelová shodně označili jednání v Berlíně za »krůček vpřed«, upozornila agentura AFP.

S podobným slovním obratem, avšak poněkud kritičtěji, se k výsledku už několikáté konference k libyjskému konfliktu vyjádřila analytička Mezinárodní krizové skupiny (ICG) pro Libyi Claudia Gazziniová. »Berlínská konference byla v nejlepším případě skromným krokem vstříc snahám ukončit válku a zemi stabilizovat,« citoval analytičku francouzský list La Croix.

Výsledky konference podle italského listu Corriere della Sera nejlépe ilustrovala odpověď Merkelové na otázku jednoho z novinářů. Toho zajímalo, jaké existují záruky příměří mezi Haftarem a Sarrádžem. »Důležité je, že se účastníci zavazují, že konflikt nebudou eskalovat,« odpověděla mu Merkelová. Je však jasné, že trvání takového závazku se teprve ukáže, píše Corriere della Sera.

Unie nabízí Sophii

Kontrolu dodržování zbraňového embarga v Libyi by mohla mít na starosti také Evropská unie, řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Podle něhož bude třeba dohlédnout i na případné příměří.

Jednou z možností může podle zástupců unijních států být oživení operace Sophia, jejímž cílem byl původně v první řadě boj proti pašerákům lidí ve Středozemním moři, v mandátu ovšem má také příspěvek k »uplatňování zbrojního embarga OSN na volném moři u pobřeží Libye«. Další možností je přímé vyslání evropských jednotek do Libye. O tom by však museli jednomyslně rozhodnout zástupci všech členských zemí, což je podle diplomatů velmi nejisté.

EU má prý několik možností, jak přispět k naplnění závěrů berlínské konference. Sahají od monitorování embarga prostřednictvím zmíněné operace přes vyslání jednotek do země až po dialog se zeměmi, které se v konfliktu dosud angažovaly. Těmi jsou především Turecko, Rusko a arabské státy.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 6 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Prokopic.Karel
2020-01-27 12:55
Jedna z největších hloupostí, které se dopustili hlavně Frantíci, a
to za pomoci Amíků. Všichni drželi pusinky. Ano, Mistr KADDÁFÍ
rozhodně nebyl žádný sympaťák. Ale působil jako špunt pro příval
Afričanů. Nechali ho zabít a přitom neměli nikoho jako náhradu. Nyní
je tam celkem 18 skupin, které mezi sebou soupeří.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.