Ilustrační FOTO - Pixabay

Rekordní škody z katastrof ve světě

Hospodářské ztráty způsobené přírodními neštěstími se za posledních deset let zvýšily na rekordní téměř tři biliony dolarů (68 bilionů korun). Ve srovnání s předchozí dekádou byly vyšší o jeden bilion dolarů.

Vyplývá to ze zprávy společnosti Aon, která je pojišťovacím makléřem. Prudký nárůst škod způsobily intenzivnější události, větší počet obyvatel v místech katastrof a větší narušení dodavatelských řetězců v globalizované ekonomice.

Nejhůře dopadla oblast Asie a Tichomoří, která se na celkových ztrátách z let 2010 až 2019 podílela 44 procenty. Region mimo jiné potrápilo zemětřesení, cunami a tropické cyklóny.

Pojišťovací firmy vyplatily za uplynulé desetiletí na škodách z přírodních katastrof 845 miliard USD. Spojené státy se na této částce podílely 55 %.

Analytik společnosti Aon Steve Bowen, jehož citovala agentura Reuters, upozornil, že vysoké škody způsobily události dříve považované za druhořadé nebezpečí, jako například ničivé požáry, povodně a sucha. Vědecký výzkum podle něj naznačuje, že klimatické změny budou nadále ovlivňovat všechny typy jevů počasí a následně ovlivňovat stále více urbanizované oblasti.

Loňský rok byl druhým nejteplejším, podle Aon však ekonomické a pojištěné ztráty byly nižší než v předchozích dvou letech. Loni bylo zaznamenáno 409 přírodních katastrof a ztráty dosáhly 232 mld. USD. Z toho ztráty pokryté pojišťovnami činily 71 mld. USD.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.