Ilustrační FOTO - Pixabay

Insolvencí bude ve světě dál přibývat

Rok 2020 se stane čtvrtým rokem v řadě, ve kterém poroste ve světě platební neschopnost firem. Ačkoli se od roku 2016 tento nárůst vyznačuje stále pomalejším tempem, analytici společnosti Euler Hermes, která pojišťuje pohledávky, předpokládají meziroční navýšení počtu insolvencí o šest procent. V České republice očekává společnost nárůst o dvě procenta.

Firmy letos budou muset čelit především nižšímu tempu hospodářského růstu. Klíčovým přispěvatelem zvyšování počtů globálních insolvencí se stane Asie (meziročně nárůst o osm procent), a to zejména kvůli Číně (10 %) a Indii (11 %). Také většina zemí západní Evropy zaznamená mírnější nárůst insolvencí, Německo o tři procenta, Itálie o čtyři procenta, Španělsko o pět procent či Spojené království o tři procenta. Výjimkami v celosvětově rostoucím trendu platebních neschopností bude Brazílie (minus tři procenta) a Francie (nula procent).

»Zpomalení ekonomického růstu se však netýká pouze vyspělých ekonomik, potýká se s ním také industriální odvětví jako takové. Řadu společností budou letos nadále držet pod tlakem i přetrvávající efekty obchodních válek, politická nejistota v mnoha oblastech a také společenské napětí,« uvedla ředitelka Euler Hermes ČR Iva Palusková. Zatímco uvolnění globálních měnových a finančních podmínek podle ní přinese určité zlepšení, sílící cenová konkurenceschopnost a vyšší výplaty omezí ziskové marže a přinesou starosti firmám ve většině zemí.

Trend obchodních insolvencí byl na vzestupu i v roce 2019 s meziročním růstem o devět procent. Důvodem byla zejména dlouhotrvající vlna platební neschopnosti v Číně (o 20 %) a v menším rozsahu také vlivem zvratu trendu v západní Evropě (dvě procenta) a Severní Americe (tři procenta). V tomto kontextu poklesl globální insolvenční index Euler Hermes mírně pod úroveň, na které se nacházel v roce 2013.

Rok 2019 poznamenaly dva klíčové faktory, které ovlivnily loňský vývoj insolvencí. Šlo o zpomalení makroekonomického růstu a vyšší úroveň nejistoty, která je přímým důsledkem politického vývoje a obchodních válek. Firmy se tak loni musely vyrovnávat se slabší globální poptávkou i slabším celosvětovým obchodem. Tyto obtíže nakonec komplikovaly výrobu a přispívaly ke zvyšování cen. Komplikace se společnostem nevyhýbaly ani při zásobování.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 4 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.