Tichá místa

Mnohokrát v životě jste se určitě zamýšleli nad tím, proč je kolem vás takový hluk. V práci, na ulici, v dopravním prostředku, na nebi atd. Oproti době minulé hluk narostl mnohonásobně. Naše moderní civilizace je postavena na hlučnosti. Téměř všichni jezdí automobilem, vlakem, létají letadlem. To vše vydává značný hluk, který nás všechny nepříjemně ruší. Někteří si na něj zvykli, jiní nikoliv. Ať tak nebo onak, tak se většina lidí snaží před hlukem uniknout a najít si nějaké to tiché místo. Téměř všichni hledáme klid v přírodě, lesích, rozkvetlých loukách. Nicméně tato místa postupně mizí a člověk často nemá kde načerpat síly a uniknout »rachotu« uspěchané civilizace. Všude kolem vás stojí plno domů, na kdysi úrodné půdě vyrůstají překladové haly, autosalony, supermarkety, obchodní centra. Vše je prodchnuto pachutí kapitálu, bohatství, úspěchu. Prosklené budovy, velká letadla jsou ikonami současného kapitalismu, který vše staví na své dynamice s velkou nerovností. Už ani nepamatujme, že ne všichni si mohou dovolit nový vůz, který vydává hluk, každý si nemůže dovolit denně létat letadlem.

Všechno jsou to pozlátka současné doby, kterých se samozřejmě nechceme vzdát, ale musíme si uvědomit, že rychlostí, s jakou tyto prostředky používáme, vyčerpáváme všechno kolem sebe. Příroda postupně mizí v nenávratnu a klidná místa, která jsme kdysi měli téměř všude, zmizela.

Komoditou dnešních dní je ticho. Doma chcete mít chvíli klid, protože jste roztěkaní z hluku kolem vás, který vás denně obklopuje. Stále častěji můžeme nelézt specializované firmy, které se věnují odhlučnění domů a bytů. Z vašeho domova se poté může stát hluku neprostupná hráz, kde se budete moci schovat před zvuky moderní civilizace. Kapitalismus na jedné straně vytvořil ikony, které produkují silný hluk. A na straně druhé vám nabízí, jak se tomuto hluku bránit. Samozřejmě za patřičný obnos. Zajímavé propojení dnešních dní. Nicméně už to není ono klasické tiché místo v přírodě, která je decimována korporacemi, honbou za ziskem. Smutné na tom všem je, že na tyto věci nakonec musí upozorňovat dospívající děti, kterým krademe jejich budoucnost. Tak jako to před časem učinila mladá ekoložka Greta Thunbergová.

Jsme zpět na začátku. Kapitalismus jako takový je primárně odpovědný za globální oteplování, které je způsobeno značnou emisí skleníkových plynů (lodě, auta, letadla, továrny, ale například i chov skotu atd.). Moderní civilizace, která ke svému nekonečnému růstu využívá tyto vymoženosti, si zároveň zničila veškerá tichá místa, která posléze musíme hledat ve svých uzavřených domovech.

Jan KLÁN, předseda OV KSČM Kutná Hora


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.9, celkem 66 hlasů.

Jan KLÁN

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


velkymaxmilian
2020-02-01 16:22
S konstatováním předsedy kutnohorského "óvečka", že
"Příroda postupně mizí v nenávratnu a klidná místa, která jsme
kdysi měli téměř všude, zmizela" nelze než souhlasit. To samé
lze ovšem konstatovat o desítkách a desítkách politických stran a
hnutí za posledních třicet let v naší domovině, vytvořit jejich
seznam je práce hodná toho pána co marně koulí šutr na vrchol hory.
Při pohledu na současné české politické spektrum není ovšem
těžké konstatovat, na kterou partaj začíná dopadat meč, který má
co do činění s prastarou událostí ze Syrakus, tamějším vládcem
Dionýsem I. a jeho dvořanem Damoklésem alias Damoklem. Meč visí na
tenké koňské žíni, moment jejího přetržení je díky anglickému
fyzikovi Robertu Hookovi znám již od roku 1676.
salekiv
2020-02-01 11:30
Soudruhu Kláne, vaše sofistikovaná dedukce o příčinné souvislosti
nadměrného hluku a kapitalistického vykořisťování určitě pramení
z hlubokého a pečlivého studia Marxových a Leninových myšlenek.
Myslím, že jdete správným směrem. Viděl bych to určitě na
zajímavé téma i pro doktorskou dizertaci. Pusťte se do toho. Držím
vám palce.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.