Ilustrační FOTO - Pixabay

Nash byla na MS v cyklokrosu jedenáctá, závod ovládly Nizozemky

Jedenácté místo obsadila Kateřina Nash na mistrovství světa v cyklokrosu ve švýcarském Dübendorfu. Závod žen ovládly Nizozemky, které zabraly kompletní stupně vítězů. Titul vybojovala jednadvacetiletá Ceylin del Carmen Alvaradové, která ve spurtu porazila Annemarii Worstovou. Třetí skončila s odstupem deseti sekund Lucinda Brandová, která se prosadila na stupně vítězů třetím rokem po sobě, ale zlato jí opět uniklo.

Dvaačtyřicetiletá Nash dosáhla nejlepšího výsledku od roku 2017, kdy si dojela pro druhou bronzovou medaili. Třetí žena letošního Světového poháru se během závodu dostala i do první desítky, ale nakonec ji neudržela. I tak za sebou nechala vítězku předchozích tří světových šampionátů Belgičanku Sanne Cantovou, která dojela dvanáctá. Na vítěznou Alvaradovou ztratila zkušená česká reprezentantka přes tři minuty.

"Je to pro mě jedenácté místo s úplně čistým svědomím. Když vezmu v potaz, co jsem měla tento týden za povinnosti s UCI, tak jsem ráda za to, že jsem to zvládla, jak jsem to zvládla. Jsem spokojená," řekla novinářům Nash, která od roku 2017 hájí zájmy cyklokrosu v komisi sportovců Mezinárodní cyklistické unie (UCI).

Kateřina Nash. FOTO - Wikimedia commons

Alvaradová v minulých dvou letech získala na MS stříbro a bronz v kategorii do 23 let a při premiéře v elitní kategorii mohla slavit hned prvenství. Rodačka z Dominikánské republiky korunovala úspěšnou sezonu, v níž obhájila evropský titul do 23 let a skončila druhá ve Světovém poháru. V něm přišla o celkové vítězství kvůli pádu v posledním závodě.

"Je to neuvěřitelný pocit, naprosto úžasný... Nenacházím moc slov, jak ty moje pocity popsat," řekla Alvaradová. "Šla jsem do toho sprintu na druhé pozici, obě jsme do toho daly úplně všechno, já se snažila jet až do cílové pásky úplně naplno. Nabrala jsem rychlost a jela rychleji a rychleji, zatímco Annemarie trošku zpomalovala. A pak jsem mohla slavit," přiblížila klíčové chvíle nová šampionka.

Worstová prožila velké zklamáním. Kýženému titulu byla velmi blízko. "Velmi těžký závod, byl tam vítr, hrboly na trati... Rozhodovalo se v závěru a dopadlo to, jak to dopadlo. Ten můj sprint nebyl dobrý, už jsem na něj neměla tolik sil v nohách. Cítila jsem, jak mi úplně došly síly a energie," přiznala Worstová.

"Na začátku bylo třeba trochu bojovat o pozici. Po celý závod to byl tuhý boj, chvilku měl člověk kousek náskok, chvilku zase maličko ztrácel, občas bylo těžké zůstat v pedálech. Snažila jsem se jet svůj závod, holky byly o něco silnější," konstatovala Brandová.

Čtyřiadvacátá skončila další ostřílená Češka Pavla Havlíková. "Necítila jsem se špatně, ale krátce po startu to popadalo a já zůstala za první desítkou. Tím se závod rozdělil, pak nebylo moc kam se posunout. Na start jsem šla s cílem skončit v první dvacítce, což se mi ze začátku dařilo, ale bohužel. Výkon nebyl špatný, nebyl to propadák," řekla Havlíková.

Kopecký měl na MS k medaili daleko, zvítězil Nizozemec Kamp

Mistrem světa mezi cyklokrosaři do 23 let se stal Nizozemec Ryan Kamp. Nikdo z pětice českých závodníků do bojů o medaile nazasáhl. Obhájce čtvrtého místa Tomáš Kopecký byl i kvůli problémům se zády až čtyřiatřicátý.

Devatenáctiletý Kamp si do poloviny závodu kontroloval dění ve vedoucí skupince, poté dokázal zvýšit tempo a na náročné trati se začal soupeřům vzdalovat. Nakonec si dojel pro zlato s náskokem 36 sekund před domácím Kevinem Kuhnem. Třetí skončil další Nizozemec Mees Hendrikx.

Nejlepším z Čechů byl devětadvacátý Josef Jelínek. "Těsně přede mnou dva závodníci lehli a já neměl kam uhnout. Padnul jsem na ně. Naskočil jsem rychle na kolo, ale měl jsem prázdný předek. Pro mě to byl tragický začátek. Odjížděl jsem jako předposlední. Pak jsem se snažil dojet ztrátu, ale dělal jsem chyby. Nohy jsem měl dobré, zbytečně jsem ale zmatkoval. Měl jsem na víc," mrzelo Jelínka, který jel v této kategorii naposledy.

Ještě před Kopeckým dojel do cíle Jakub Říman. "Jen jsem hned za Pepou a po startu jsme se tam nedostali, protože tam upadl Holanďan. Naštěstí jsem ho objel, ale ztratil jsem dost pozic. A pak mě potkal další pád. Bylo to strašně těžké. I když jsem tam nechal všechno, nebyl to zrovna optimální výkon, neměl jsem svůj den," přiznal Říman.

Druhý muž pořadí nedávného mistrovství republiky v Jičíně Kopecký věřil, že pokud ho nebudou omezovat záda, může pomýšlet vysoko. Opak byl ale pravdou. "Začátek jsem měl dobrý. Jenže ještě v prvním kole se mi zase ozvala bolavá záda a bylo po nadějích. Cítil jsem, jak mi bolest přechází do nohou a postupně jsem couval. Párkrát jsem to ještě zkusil, ale šel jsem přes velkou bolest. Mentálně jsem se složil, to byl definitivní konec," řekl Kopecký.

Závod juniorek na MS vyhrála Van Anrooijová, Novotná byla 23.

Historicky první závod juniorek na MS v cyklokrosu vyhrála v Dübendorfu Shirin van Anrooijová z Nizozemska. Nejlepší z tria českých reprezentantek byla na třiadvacátém místě Aneta Novotná.

Van Anrooijová si na trati postavené na ploše vojenského letiště nadělila nejlepší možný dárek ke středečním osmnáctinám. Zvítězila s takřka minutovým náskokem před krajankou Puck Pieterseovou, pro bronz si dojela Američanka Madigan Munroová.

Novotná nabrala během čtyř okruhů manko pět a půl minuty. Do třicítky se vešla ještě Karolína Bedrníková. Více než sedmiminutovou ztrátu na vítězku měla třiatřicátá Kristýna Zemanová.

"Nejsem moc spokojená, protože mi nohy skoro vůbec nejely. Jen někdy se mi to rozjelo, nakonec jsem ráda, že to mám za sebou a že jsem takhle skončila. Nejtěžší byl asi povrch, hodně sil mě stály schody a rampy," uvedla Novotná.

Zklamaná byla i Bedrníková. "Povedl se mi start a snažila jsem se co nejlépe držet svoji pozici. Snažila jsem se jet takticky a vyvarovat se chyb. Přesto jsem se nemohla vůbec dostat do tempa, nohy mi vůbec nejely do tahu. Bylo to doslova utrpení. Je to trochu zklamání, ale nedá se nic dělat. Příští rok to snad bude lepší, byly to cenné zkušenosti."

Nrogramu ještě jsou dva závody. Ve 13 hodin odstartoval závod mužů do 23 let (Camrda, Jelínek, Ježek, T. Kopecký, Říman), v 15 hodin začne boj o medaile v elitní kategorii žen (Bajgerová, Havlíková, Nash).

Mistrovství světa v cyklokrosu v Dübendorfu:

Ženy: 1. Alvaradová 45:20, 2. Worstová -1, 3. Brandová (všechny Niz.) -10, 4. Comptonová (USA) -1:00, 5. Kastelijnová (Niz.) -1:26, 6. Richardsová (Brit.) -1:44, ...11. Nash -3:19, 24. Havlíková -5:33, 32. Bajgerová (všechny ČR) -1 kolo.

Muži do 23 let: 1. Kamp (Niz.) 47:53, 2. Kuhn (Švýc.) -36, 3. Hendrikx (Niz.) -52, ...29. Jelínek -4:28, 33. Říman -4:53, 34. T. Kopecký -5:22, 41. Camrda -6:49, 45. Ježek (všichni ČR) -7:57.

Juniorky: 1. Van Anrooijová 38:34, 2. Pieterseová (obě Niz.) -53, 3. Munroová (USA) -1:18, ...23. Novotná -5:29, 27. Bedrníková -5:47, 33. Zemanová (všechny ČR) -7:07.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.