Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Masopustní dobu zahájila obchůzka maškar ve skanzenu Veselý Kopec

Pestrobarevný průvod maškar zahájil masopustní sezonu ve skanzenu Veselý Kopec na Chrudimsku. Letos obchůzku předvedli obyvatelé z nedaleké Studnice. Tradiční termíny průvodů se již ale nedodržují. Délka masopustu se původně vypočítávala podle Velikonoc, masopustní období končilo v úterý před Popeleční středou, letos by trvalo do 25. února, řekla ČTK ředitelka Muzea v přírodě Vysočina Ilona Vojancová.

"Správně by obchůzky měly být na masopustní úterý 25. února, ale již několik desetiletí se termín přesouvá na víkend. Tím, jak je čím dál méně muzikantů, kteří jsou ochotní hrát při obchůzkách, se termíny řídí podle nich," uvedla Vojancová. Téměř celý únor je proto každý víkend masopustní průvod v některé vesnici.

U každé roubenky ve skanzenu masky tancují obřadní kolečko. Návštěvníci si mohli prohlédnout všechny tradiční masky, laufra, ženu, turky, slaměné, rasa s kobylou, kominíky i kramáře. Během obchůzky ale museli být připraveni i na jejich žerty, ke kterým například patří pomazání obličeje zvláštním mazadlem.

V 15:00 se masky i diváci shromáždí k závěrečnému obřadu, vyslechnou masopustní testament, v němž budou vzpomenuty hříchy, jichž se dopustila maska kobyly. Ta pak bude obřadně poražena a masopustní obchůzku ukončí veselý tanec všech masek.

Počasí letos tradiční masopustní náladě nepřispělo, množství návštěvníků znepříjemňovalo prohlídku bláto. "Bohužel, poslední roky je spíše výjimkou, když je masopust na sněhu. Samozřejmě to má mnohem lepší atmosféru," uvedla Vojancová.

Masopustní průvody masek z Hlinecka jsou na seznamu světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Tradici v regionu dodržují zvláště lidé z Hamrů, Vortové, Studnice a místní části Hlinska Blatno.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-02-04 01:39
Jo a zapomněl jsem na Řeporyje...
hajek.jiri51
2020-02-04 01:37
Proti těm maškarám v Sněmovně a hlavně v Senátě to je jen komáří
pšouk.
slechta48
2020-02-01 18:59
No to by tak ještě scházelo!! Pětadvacátého února a průvody po
vsích, s hudbou a vodkou!!! To by pražská žumpa nesnesla ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.