FOTO - Haló noviny

Češi loni zvýšili útratu za ojetiny o 4,5 pct na 115 miliard Kč

Češi loni utratili za ojeté vozy 115 miliard korun, což je o 4,5 procenta meziročně víc. Celkově prodaly autobazary, dealerství jednotlivých značek či soukromé osoby 457.000 aut, tedy o dvě procenta více. Vyplývá to ze statistiky online prodejce vozidel Carvago, spadajícího do skupiny European Automotive Group (EAG).

Nejvíce se dařilo osobním automobilům v kategorii malých vozů a nižší střední třídy, kde dominovala Škoda Octavia s dieselovým motorem a nájezdem do 130.000 kilometrů. Poptávka po tomto typu automobilu však výrazně převyšuje nabídku. Ze zahraničí pocházelo 52 procent prodaných ojetin.

Vozový park ojetých automobilů se s posilující kupní silou českých zákazníků postupně omlazuje, poprvé v historii průměrný věk prodaného ojetého vozu klesl pod hranici deseti let na 9,5 roku. Průměrný nájezd loni prodaného auta je 153.000 kilometrů, tedy o 3500 méně než v předchozím roce. Prodejům ojetých automobilů jasně dominují specializované subjekty, jako jsou autobazary či dealerství, v poměru 73 procent proti 27 procentům mezi soukromými osobami.

Celkem 52 procent prodaných vozů pohání dieselový pohon, 45 procent připadá na benzin. Díky oblíbenosti dieselů se nejprodávanější stal motor o výkonu 110 kW, na druhém místě se u dieselů umístil pohon s výkonem 103 kW a do pomyslné první trojky se dostaly ještě motory s výkonem 81 kW.

"Z našich datových analýz vyplývá ještě jeden fakt, a to ne příliš pozitivní - velkým problémem českého trhu zůstává stáčení kilometrů. Tato situace má největší negativní dopad především na důvěryhodné prodejce, mezi které patří hlavně autorizovaná dealerství a seriózní bazary. Na ty pak dopadá špatné světlo od nepoctivé části trhu," uvedl výkonný ředitel Carvaga Jakub Šulta.

Žebříčku prodávaných aut dominují tři modely značky Škoda, v čele s Octavií, Fabií a Superbem, následují dva modely značky VW Passat a Golf. Z hlediska nejprodávanějších značek opět jasně vede Škoda s 28 procenty, s 12 procenty následuje Volkswagen a trojici uzavírá Ford se sedmi procenty.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.