Prezident Miloš Zeman. FOTO - Haló noviny

35 nových soudců

Prezident Miloš Zeman dostane od ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) návrh na jmenování 35 nových soudců. Mezi 20 muži a 15 ženami je brněnská advokátka Sylva Šiškeová, která má posílit Nejvyšší správní soud (NSS).

Nejvíc nováčků má zamířit k okresním soudům spadajícím pod Krajský soud v Praze. Návrh Benešové podpořila vláda, vyplývá z výsledků jednání zveřejněných na webu kabinetu.

Mezi navrženými nováčky je 11 justičních čekatelů. Ostatní za sebou mají jinou právní praxi – dva pracují jako státní zástupci, pět jako advokáti, dalších pět jako vyšší soudní úředníci a zbytek jako asistenti soudce. Většina kandidátů jsou třicátníci. Nejmladším z nich je 30 let, nejstarší uchazečce o funkci soudce je 57 let.

Pod středočeský krajský soud chce Benešová přidělit 12 posil, osm mají získat soudy v obvodu Městského soudu v Praze. Pět nováčků půjde pod Krajský soud v Ústí nad Labem, tři pod ostravský a plzeňský krajský soud. Do obvodu Krajského soudu v Brně mají jít dva noví soudci. Poslední z kandidátů má nastoupit u Okresního soudu v Trutnově, tedy v obvodu Krajského soudu v Hradci Králové.

Jedenačtyřicetiletá Šiškeová už u NSS působila, a to v letech 2003 až 2014 jako asistentka soudců. Její kandidatura na soudkyni získala podporu soudcovské rady NSS, podnět na její jmenování ministryni podal předseda soudu Michal Mazanec.

Prezident Miloš Zeman naposledy jmenoval soudce loni v září, tehdy jich bylo 29. Při slavnostních jmenováních opakovaně kritizuje pomalost českých soudů.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 7 hlasů.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.