Ilustrační FOTO - Pixabay

Vykoupené roušky – nosit, či nenosit? A kdy?

»Nenoste ochrannou roušku, pokud jste zdraví,« stálo v pátek na titulní stránce hlavního deníku v Singapuru. Úřady se snaží zklidnit paniku v situaci, kdy lidé vykupují ochranné masky ve snaze bránit se před rychle se šířícím koronavirem. Naproti tomu v Malajsii sousedící se Singapurem vláda lidem vzkázala, aby masky a dezinfekční přípravky na ruce měli vždy u sebe. A podobně je tomu v Thajsku a ve Vietnamu.

Kvůli protichůdným informacím, jak se chránit před nákazou, které v Číně podlehly stovky lidí, panuje mezi lidmi zmatek. Někteří odborníci dokonce varují, že nesprávné zacházení s rouškami může zvýšit nebezpečí infekce… »Nosíte masku jedině tehdy, když vám není dobře? K čemu jsou pak vojáci v době, kdy není válka? Je lepší být opatrný,« napsal na Facebooku naopak Kenny Chan Wai Kong, který žije v Singapuru. Úřady v tomto městském státu podle ČTK oznámily, že v situaci, kdy obchodníkům zásoby masek došly, plánují rozdat do každé domácnosti čtyři tyto ochranné pomůcky. Nosit masku je v některých částech Asie běžné totiž i v případě, kdy jsou lidé nemocní, nebo když se chtějí chránit před znečištěným ovzduším ve městech.

Světová zdravotnická organizace (WHO) ani americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí nošení roušek jako preventivní opatření proti šíření viru nezmiňují, ale ani od něho výslovně neodrazují.

Austrálie a Tchaj-wan uvedly, že zdraví lidé ochranné roušky nosit nemusí, ale Austrálie jich milion uvolnila ze svých hmotných rezerv a lidé je také v hojných počtech nosí v Tchaj-peji, hlavním městě Tchaj-wanu, jehož vláda zavedla limit na prodej masek a zakázala jejich vývoz. Tchajwanské dráhy v pátek informovaly, že pokud se virus bude dále šířit, nebudou do vlaků smět cestující bez ochranné roušky!

Jak se koronavirus přenáší?

Koronavirus se přenáší při kontaktu s částicemi, které se dostanou do vzduchu, když nakažený jedinec kašle nebo kýchá, nebo když se někdo dotkne nakaženého člověka nebo předmětu, na němž je virus, a pak se dotýká úst, nosu nebo očí. »Maska je potřebná tehdy, když jste v davu…, nebo když se staráte o nemocného. Ale pokud vám to pomůže, chirurgickou roušku noste,« řekla Angela Rasmussenová, viroložka z Centra pro infekce a imunitu při americké Kolumbijské univerzitě. Jiní odborníci upozorňují, že jednorázové chirurgické roušky nepřilnou k obličeji natolik, aby člověka před infekcí ochránily.

A jak se ochránit?

V Hongkongu se pod palbu kritiky dostala místní zákonodárkyně, která předsedá městskému výboru pro zdravotnictví, když zveřejnila krátké video s návodem, jak roušku na jedno použití vydezinfikovat párou. Neobvyklá je rada indické vlády, že před virem ochrání směs ze zázvoru a bazalky indické. S nepochopením se setkal i jistý barmský ministr, který na Facebooku doporučil lidem, aby jedli více cibule.

Někteří Číňané žijící v zahraničí nakupují ochranné roušky a posílají je svým příbuzným a přátelům v Číně, kde jich panuje nedostatek. Čínští občané žijící ve Vietnamu, Thajsku a Malajsii ve čtvrtek do své domovské provincie Kan-su za jediný den zaslali 150 000 masek!

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 3 hlasy.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.