Ilustrační FOTO - Pixabay

Útočil propuštěný islamista

Britská policie prováděla domovní prohlídky v souvislosti s vyšetřováním nedělního teroristického útoku v Londýně, kde čerstvě propuštěný vězeň nožem pobodal dva lidi. Dvacetiletého islamistického extremistu policisté krátce po útoku zastřelili.

Premiér Boris Johnson oznámil, že vláda v souvislosti s útokem předloží zákon, který by znemožnil předčasné propuštění odsouzených za terorismus. Dvacetiletý útočník Sudesh Amman byl v roce 2018 odsouzen kvůli vlastnictví materiálů nabádajících k terorismu, minulý týden ale byl po uplynutí poloviny trestu podmínečně propuštěn, ačkoli úřady věděly o tom, že může být nebezpečný.

Útok se odehrál v neděli odpoledne na rušné obchodní ulici v londýnské čtvrti Streatham. IS se přihlásil k zodpovědnosti za nedělní útok prostřednictvím propagandistické agentury Amak, ta ale žádné důkazy pro své tvrzení neposkytla.

Policista, který se před dvěma lety na Ammanově zatčení podílel, uvedl, že mladík má »silnou inklinaci k násilí a chce se stát mučedníkem«. Britské úřady si podle všeho byly Ammanovy nebezpečnosti vědomy, proto jej od propuštění z věznice sledovali příslušníci tajné služby a policie. Právě členové bezpečnostních složek v civilu také v neděli zakročili bezprostředně poté, co Amman nožem zaútočil a přímo na ulici jej zastřelili. Mladík měl v té době na sobě i atrapu výbušného zařízení.

Záchranáři po útoku zasahovali u tří zraněných lidí. Žena kolem padesátky byla po ošetření ještě v neděli propuštěna z nemocnice, další žena utrpěla lehké zranění kvůli sklu, které se vysypalo po střelbě. Nejvážněji zraněný je muž, který byl kvůli bodnému zranění v kritickém stavu, nyní je však už stabilizovaný.

Nedělní útok byl už druhý za poslední měsíce. Loni koncem listopadu na mostě London Bridge zabil dva lidi útočník, který byl stejně jako Amman předčasně propuštěn z vězení.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.7, celkem 3 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.