Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Panika kvůli nákaze je zbytečná

Vláda kvůli šíření nového typu koronaviru na čínském území schválila zákaz přímých letů mezi Čínou a Českou republikou od neděle 9. února.

Naproti tomu generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus prohlásil, že při zavádění preventivních opatření před novým koronavirem není vždy nezbytné omezovat mezinárodní obchod a dopravu, jednotlivé státy by měly jednat vždy na základě důkazů. Čínská vláda v reakci na slova šéfa WHO kritizovala ty státy, které na své území odmítají vpustit obyvatele čínské provincie Chu-pej považované za epicentrum nákazy. Zástupce pekingské vlády v Ženevě prohlásil, že svět musí k virové nákaze přistupovat objektivně a spravedlivě a nevytvářet paniku.

Ochranné opatření

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) vědí úřady nyní o 105 českých občanech, kteří se chtějí vrátit z Číny do ČR. »Jedná se o lidi, co se nachází mimo ohnisko nákazy,« uvedl. Premiér o víkendu uvedl, že právě kvůli jejich návratu kabinet uzpůsobí začátek platnosti zákazu. Pokud by někteří z nich v Číně zůstali, stát je připraven pro ně vyslat vládní airbus. »Jeví se, že většina Čechů, kteří se chtějí vrátit, je schopna si to zajistit vlastní cestou prostřednictvím komerčních letů,« řekl Petříček.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) po jednání vlády řekl, že zákaz přímých letů bude vydán formou ochranného opatření podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Stejně už ministerstvo postupovalo minulý týden, kdy letiště instruovalo, aby poučovalo cestující o symptomech viru a souvisejících opatřeních. »Ochranné opatření dnes podepíšu, ministerstvo ho vydá. Ode dneška bude platné, ale účinné od 9. února,« uvedl. Týká se komerčních letů, vládních speciálů nikoliv.

Symbolická pomoc

Pět Čechů, kteří se v noci vrátili do Prahy kvůli nákaze z čínského města Wu-chan, absolvovalo ráno v Nemocnici Na Bulovce testy, tedy výtěry z nosohltanu a odběr krve. »Z Bulovky mám informace, že nemají příznaky a daří se jim dobře,« uvedl ministr Vojtěch odpoledne. Přesto evakuovaní zůstanou 14 dní v karanténě.

Česko pošle Číně kvůli koronaviru jako humanitární pomoc deset milionů korun, řekl po zasedání kabinetu premiér Andrej Babiš (ANO). Peníze by se měly rozdělovat prostřednictvím mezinárodních organizací po konzultacích s WHO. Babiš zopakoval, že rezervy zdravotnického vybavení, jako jsou například roušky, si musí Česko ponechat, aby bylo připravené na náhlé situace.

Diplomacie a ministerstvo zdravotnictví také jednají o možném poskytnutí vyřazených sanitních vozů. »Které (Čína) potřebuje na převoz infikovaných do karantén,« uvedl Petříček. Úřady také jednají o možném zapojení českých expertů, například epidemiologů.

Lety se už ruší

Mezi Prahou a Čínou teď létá 12 spojů týdně. Společnost Sichuan Airlines v minulém týdnu kvůli šíření koronaviru rozhodla o dočasném přerušení letů mezi Prahou a Čcheng-tu, které nyní fungují dvakrát týdně. Poslední zpáteční let poletí v sobotu 8. února, 12. února pak chtěly aerolinky poslat letadlo pro čínské cestující z Prahy. Od začátku března ukončí provoz na trase Praha-Peking dopravce Hainan Airlines. Linka, která funguje třikrát týdně, skončí úplně, zřejmě z komerčních nebo politických důvodů.

Omezení letů o jeden spoj mezi Prahou a Šanghají v minulých týdnech oznámila také China Eastern Airlines, od března tak měla na trase létat čtyřikrát týdně. Stejný dopravce také dvakrát týdně létá do Si-anu.

Oběti jen v Asii

Koronavirem, který se od prosince šíří z čínského města Wu-chan, se v Číně a zahraničí nakazilo dosud více než 17 300 lidí. Nákaza si vyžádala 362 obětí, z toho 361 v Číně a jednu na Filipínách. Epidemie přiměla čínské úřady k opatřením proti šíření nákazy, což postihlo i ekonomiku, zejména dopravu, turistiku a obchod.

Mezi státy, které omezily nebo zrušily letecké spojení s Čínou v souvislosti s šířením nového koronaviru, patří například Severní Korea, Vietnam, Pákistán, Kazachstán, Írán, Indonésie, Nový Zéland, Filipíny, z evropských zemí omezilo lety do Číny Rusko a zrušila je Gruzie či Itálie.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.7, celkem 20 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.