Neotřelé podání Komenského v komiksu

Zcela netradičně se postavilo Národní pedagogické muzeum a knihovna Jana Amose Komenského k 350. výročí úmrtí Učitele národů, které připadá na letošek. Ve svých prostorách ve Valdštejnské ulici v Praze připravilo výstavu KOMenský v KOMiksu (na snímku). Tvůrcům výstavy jde o to, aby život, dílo a především odkaz Komenského zaujal všechny generace návštěvníků, a především děti.

Kreslený život Komenského (1592-1670) doplněný krátkými texty jednajících postav v tzv. bublinách - což je právě forma, kterou uvítají děti a mládež - vznikl ve spolupráci s UNESCO a je součástí programu Národních oslav J. A. Komenského 2020-2022 (na rok 2022 připadne 430. výročí jeho narození). Autorkou příběhu je spisovatelka dětských knih Klára Smolíková, která musela vybrat z Komenského života to nejpodstatnější a přitom to vhodně, úměrně dětskému věku, přetavit do souvislostí. Odbornou spolupráci poskytla ředitelka pedagogického muzea Markéta Pánková. Příběh doplnil komiksovými obrázky ilustrátor Lukáš Fibrich. Výstavu dotvářejí ještě interaktivní prvky, které by měly zaujmout nejmenší děti. Jejich autorkou je Andrea Koblasová.

Výstava chce ukázat Komenského jako našeho současníka, řekl na vernisáži, jež se konala minulý čtvrtek, historik a teolog Richard František Vlasák, který je odborným garantem obsahové části výstavy. Aby Komenský nebyl »stařík na zdi školy nebo na bankovce«, ale někdo, kdo by měl dnes radost například ze zájmu dětí a mládeže o ochranu životního prostředí a kdo by »nad nikým ze žáků nelámal hůl«.

Stále aktuální myšlenky

Textu v »bublinách« se zdá přece jen dost, ale věřme, že si návštěvníci, i ti nejmenší, najdou něco, co je v komiksovém příběhu Jana Amose zaujme. Ostatně, výstava nabízí i dospělým zajímavé objevy. Stačí se »jen« zamyslet nad některými tituly, hesly a citáty, které lemují výstavní panely. Například »Nevěřte všemu, co se vám k věření předkládá. Zkoumejte vše a přesvědčujte se o všem sami« ... »Putovat, rozmlouvat a rozjímat o nápravě« ... »Vědomosti, které chceš používat ve prospěch své vlasti, hledej za hranicemi« ... »Věda by měla napomoci zlepšit svět k lepšímu« ... »Píli není nic nedostupné« apod. Učebnice Komenského jsou přiblíženy jako »bestsellery nejen pro 17. století«. Nápadité je, že komiksový příběh končí současnými odkazy na Komenského, a to například připomínkou soutěže o nejoblíbenějšího učitele/učitelku, která se jmenuje Zlatý Ámos.

Záštitu nad výstavou, kterou možno navštívit do konce roku 2020 (otevřeno úterý až neděle 10-17 hodin), převzalo ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Výstava v elektronické podobě, jak informovala ředitelka pedagogického muzea a koordinátora Národních oslav J. A. Komenského Markéta Pánková, poputuje souběžně do českých škol v zahraničí.

(mh)

FOTO – Haló noviny/Monika HOŘENÍ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 8 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.