Donald Trump. FOTO - Wikimedia commons

Trumpův proizraelský paskvil odmítla i EU

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell odmítl tzv. mírový plán pro Blízký východ, který minulý týden představil kontroverzní prezident Spojených států Donald Trump.

V prohlášení označil Borrell za nepřijatelný zejména americký návrh, aby Izrael v podstatě anektoval nelegální židovské osady na okupovaném palestinském území na Západním břehu Jordánu. Podle Borrella je navíc nezbytně nutné, aby řešení izraelsko-palestinského konfliktu vzešlo z jednání, kterého se budou účastnit obě strany.

»Aby byl nastolen spravedlivý a trvalý mír, je třeba rozhodnout o dosud nevyřešeném statusu prostřednictvím přímých jednání obou stran. To se týká zejména otázky hranic, statusu Jeruzaléma, bezpečnosti a uprchlíků,« uvedl Borrell. »Jsme zvláště znepokojeni vyjádřeními o možné anexi údolí Jordánu a dalších částí Západního břehu. V souladu s mezinárodním právem a příslušnými rezolucemi OSN EU neuznává svrchovanost Izraele nad územím okupovaným od roku 1967. Pokud budou uskutečněny kroky vedoucí k anexi, budou jistě zpochybněny,« dodal.

Trump představil svůj dlouho slibovaný rádobyplán pro mír na Blízkém východě 28. ledna. Podle něj plán obsahuje základy pro »realistické dvoustátní řešení«, tedy vytvoření palestinského státu po boku Izraele. Plán sice počítá s vytvořením nezávislého palestinského státu (přesněji protektorátu), zároveň však označuje Jeruzalém za nedělitelné hlavní město Izraele. Palestinci by měli hlavní město na jeho okraji. Izrael by podle Trumpova plánu rovněž anektoval »valnou většinu« izraelských osad na palestinském Západním břehu Jordánu, které většina zemí považuje podle mezinárodního práva za nelegální.

Palestinci návrh okamžitě odmítli a označili za spiknutí. Za nepřijatelný jej označilo i Turecko, Jordánsko (posléze celá Liga arabských států) a Rusko. Zástupci Velké Británie a Francie naopak uvedli, že Palestinci by měli plán zvážit, zároveň však alibisticky zdůraznili, že podporují řešení založené na dodržení zásad mezinárodního práva. Dokonce i bývalý český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg plán pro server novinky.cz trefně označil za protektorát s hlavním městem v Chuchli.

K plánu už se podle ČTK jednou vyjádřil i sám Borrell, který v první reakci »poslušně« uvedl, že plán je příležitostí k dosažení vyjednaného a životaschopného řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Nyní najednou zaujal úplně opačný postoj…

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 8 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-02-06 11:34
Ať už vedl Izrael své války z jakýchkoliv důvodů, neměla by výt
jejich výsledkem anexe cizích území, doprovázená ignorací rezolucí
OSN. Židovský stát dělá v podstatě to samé co Německo a Hitler v
meziválečném období včetně Mnichova a USA hrají při tom roli
Italie Francie a Británie. Jen místo nároků na Lebensraum se
zneužívá Holokaust. Kdo to nevidí, má buď hlavu v písku, nebo je na
ní rovnou padlej.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.