Ilustrační FOTO - Pixabay

ČR pomůže Číně

Česká republika za pět milionů korun nakoupí materiální zdravotnickou pomoc pro Čínu na boj proti koronaviru. Pořízení pomoci od českých firem neohrozí dostupnost ochranných pomůcek na českém trhu, řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). V ČR se zatím žádná nákaza koronavirem nepotvrdila.

Dalších pět milionů korun pomoci podle něj poskytne ČR Světové zdravotnické organizaci (WHO) na aktivity pro boj s koronavirem v Číně. Vláda schválila poskytnutí pomoci ve výši deseti milionů korun v pondělí.

»Do Číny nepoputují peníze. Naším cílem je pomoci Číně především materiálně,« řekl Petříček. Ministerstvo zahraničí podle něj jedná s českými výrobci ochranných pomůcek, jako jsou respirátory, rukavice nebo ochranné oděvy. Podle něj bude do 48 hodin jasné, jaký materiál může ČR do Číny poslat. Ministr zdůraznil, že diplomacie je v kontaktu s čínskou ambasádou, aby znala potřeby čínské strany, a pomoc tak byla účelná. Vyjádřil také pochyby o možnosti poslání vyřazených českých sanitních vozů do Číny, podle něj by to bylo drahé a trvalo by to příliš dlouho.

»Zbývajících pět milionů bude použito prostřednictvím Světové zdravotnické organizace. WHO nyní pomáhá Číně zvládat epidemii z krizového fondu, nicméně v nejbližší době přijde výzva, aby se členské státy zapojily do pomoci,« řekl Petříček. »Zvažuje se také možnost, že z naší pomoci přes Světovou zdravotnickou organizaci by mohlo být hrazeno i případné vyslání českých expertů,« doplnil.

Petříček uvedl, že ministerstvo zahraničí v současnosti eviduje v Číně 141 českých občanů, zhruba stovka z nich vyjádřila přání vrátit se kvůli epidemii do vlasti. Ministerstvo jim doporučuje využít do konce týdne komerční linky, než budou přímé lety z Číny do Česka zastaveny. »Pokud to bude nutné, samozřejmě je vláda připravena zvážit možnost vyslání vládního speciálu, nicméně do konce tohoto týdne mohou čeští občané opustit Čínu klasickými lety,« řekl ministr.

Všechny výsledky testů na koronavirus v ČR jsou prozatím negativní. Odborníci jich zatím provedli 48, uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Celosvětově je nakažených více než 20 000 lidí, zemřelo 425 osob. První oběť koronaviru zaznamenali v Hongkongu.

Do české statistiky je už započítána i pětice Čechů, kteří se do vlasti vrátili v noci na pondělí. Z Číny do Evropy je dopravil francouzský vládní speciál. Ani u nich testy koronavirus nepotvrdily. Dál ale zůstanou dva týdny v karanténě v pražské Nemocnici Na Bulovce.

Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že počet potvrzených případů bude dál stoupat, protože tisíce odebraných vzorků se zkoumá.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 9 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2020-02-05 15:34
Nejde jenom o Čínu, ale když by pokrokově orientovaný člověk chtěl
poslat pomoc s jistotou, že se nedostane do spárů nějakých "lidí
v tísni" a podobných obskurních spolků, nemá prakticky možnost.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.