FOTO - pixabay.com

Trump se chvástal a rozděloval

Americký prezident Donald Trump ve včerejším tzv. poselství o stavu Unie ústavní žalobu, které dosud tou dobou ještě čelil, nezmínil. Za to jeho projev, který podle médií zase rozděloval společnost, byl plný polopravd a lží (jako například snahy přivlastnit si vítězství nad Islámským státem).

Žalobu proti němu vznesla demokraty ovládaná Sněmovna reprezentantů. Její předsedkyni Nancy Pelosiové po příchodu do sálu kontroverzní hlava státu ruku nepodala, Pelosiová proto po konci poselství roztrhala papíry s jeho vytištěným projevem.

Proti pohrdání Američany

Projev pak rovnou bojkotovaly levicové demokratické kongresmanky Alexandria Ocasio-Cortezová a Ayanna Pressleyová. Důvodem byl jejich nesouhlas s Trumpovým chováním.

Ocasiová-Cortezová a Pressleyová sice patří k nováčkům Sněmovny reprezentantů, přesto jsou kvůli svým hlasitě prosazovaným názorovým postojům označovány za prominentní kongresmanky. Spolu s kolegyněmi Ilhan Omarovou a Rašídou Tlaibovou si ve Washingtonu vysloužily přezdívku Četa. Čtveřice spolu úzce spolupracuje a svými názory míří nejen proti republikánskému prezidentovi, ale často také proti vedení demokratů i Pelosiové.

Socialistka Ocasio-Cortezová řekla, že nechce svou účastí na státní ceremonii normalizovat prezidentovo protizákonné chování a nedodržování ústavy. Podobně se vyjádřila i Pressleyová, podle které Trump neustále projevuje pohrdání Američany, Kongresem a ústavou.

Otce oběti vyvedli

Trump ve svém poselství nejen provokoval a tvářil se jako mistr světa, který sám (údajně) porazil Islámský stát a který vymyslí lék proti AIDS, resp. dostane jako první Američany na Mars, ale nejvíc naštval tím, jak hájil »ústavní« právo Američanů držet zbraň. V hledišti se proti tomu ohradil otec dívky, která přede dvěma lety přišla o život při střelbě na floridské střední škole. Následně byl ze sálu vyveden policií. Informovala o tom agentura AP. »Dokud budu prezidentem, budu vždy chránit druhý dodatek ústavy o vašem právu držet a nosit zbraně,« podbízel se svým tradičním voličům Trump.

Následně se ozval v publiku Fred Guttenberg, jehož 14letá dcera Jamie byla mezi 17 oběťmi masakru na střední škole ve floridském Parklandu v roce 2018. Guttenberg, který byl hostem demokratické šéfky Sněmovny Pelosiové, Trumpův projev přerušil a následně byl policií vyveden. Dříve ve stejném dni Guttenberg na Twitteru Pelosiové poděkoval za pozvání. Je jí vděčný za vše, co dělá pro boj proti násilí páchaném palnými zbraněmi…

Bojovné demokratky

Demokratická guvernérka amerického státu Michigan Gretchen Whitmerová se zase v odpovědi na zcela netradičně pojaté »chvástavé předvolební poselství« (jak ho zhodnotila masmédia) zaměřila na plán rozšířit zdravotní pojištění na všechny Američany. »Každý demokrat ucházející se o prezidentský úřad má plán na rozšíření zdravotní péče na všechny Američany,« uvedla a poznamenala, že Trump má nadále jiný záměr. »Je to jednoduché. Demokraté se snaží zdravotní péči vylepšit. Republikáni ve Washingtonu se to snaží (lidem) vzít,« dodala.

Vedle Whitmerové s demokratickou odpovědí vystoupila také kongresmanka Veronica Escobarová, která hovořila španělsky. Také ona se zaměřila na téma zlepšení dostupnosti zdravotní péče. Hovořila i o tom, že dělnická třída má problémy v USA vyžít. »My demokraté budeme pokračovat v boji za pravdu a za to, co je správné. Nikdo nestojí nad zákony,« řekla Escobarová na adresu Trumpa, který se nejen podle ní neustále chová, jako kdyby nad nimi stál.

Reality show

Letošní poselství o stavu Unie prezidenta Donalda Trumpa bylo podle amerických médií krom výše zmíněného i televizní reality show. Server Politico hovoří o nejzvláštnějším poselství v historii, podle portálu The Hill bylo Trumpovo vystoupení spojením tradičního projevu s bezostyšným vychloubáním.

Na Trumpovu snahu postavit se do pozice hlavního architekta současného amerického ekonomického boomu upozornil také list The Wall Street Journal. Jeho projev byl spojením pravicových hesel a spíše levicových slibů, poznamenává Politico. Trump hovořil o tzv. ilegálních imigrantech a nebezpečí socialismu, vyslovil se za boj proti potratům a osmkrát se odkázal na Boha, což je klasicky republikánská rétorika. Zároveň však lacině slíbil snížit chudobu a nezaměstnanost u černošského obyvatelstva a slíbil i udělení stipendia jedné studentce. Taková opatření přitom podle ČTK dlouhodobě prosazují demokraté.

Impeachment

Senát pak měl včera očekávaným osvobozením Trumpa uzavřít několikaměsíční kauzu, která vyvrcholila ústavní žalobou. Zda se tak skutečně stalo, bylo ale jasné až po naší uzávěrce.

Roman JANOUCH

 

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 7 hlasů.

Roman JANOUCH

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.