Dočká se představitel Die Linke. Bodo Ramelow přece jen zvolení durynským premiérem? FOTO - wikipedia.org
AKTUALIZOVÁNO

Durynským premiérem na jeden den

Německo mělo prvního regionálního ministerského předsedu, kterému do funkce pomohli politici protiimigrační ultrapravicové Alternativy pro Německo (AfD). Ve východoněmeckém Durynsku ve středu parlament premiérem překvapivě zvolil svobodného demokrata Thomase Kemmericha. Ten pod tlakem veřejnosti i politických elit jen o den později ohlásil odstoupení z funkce.

Vedle jeho FDP ho podle všeho podpořili také politici CDU kancléřky Angely Merkelové a právě AfD. Případ vzbudil vlnu kritiky dalších stran. »Je to poprvé v dějinách spolkové republiky, kdy byl ministerský předseda do úřadu zvolen hlasy AfD,« shrnul význam hlasování politolog André Brodocz z univerzity v Erfurtu v rozhovoru s rozhlasovou a televizní stanicí MDR.

Volba ministerského předsedy, který ve středu obratem složil přísahu, byla důsledkem patové situace po říjnových zemských volbách v Durynsku. Nepodařilo se po nich totiž sestavit žádnou většinovou koalici. Početní většinu - 48 křesel - v 90členném parlamentu sice mají CDU, FDP a AfD, křesťanští demokraté ale dávali jasně najevo, že vládní spolupráce s pravicově populistickou AfD, kterou mnozí označují i za extremistickou, nepřichází v úvahu. Proto se očekávalo, že spolkovou zemi se 2,2 milionu obyvatel povede menšinová vláda Levice, SPD a Zelených dosavadního ministerského předsedy Boda Ramelowa (Die Linke.).

Ten také v prvních dvou kolech hlasování získal jasně nejvíc hlasů (43 a 44), na zvolení to ale nestačilo. Do třetího kola, v němž už nebylo třeba absolutní většiny, pak FDP postavila svého 54letého kandidáta, který dostal 45 hlasů a zvítězil o jediný hlas.

»Nechat se zvolit pravicovými extremisty ministerským předsedou, je zcela nezodpovědné,« napsal na Twitteru ministr zahraničí z SPD Heiko Maas, podle něhož je nutné, aby proti AfD postupovali všichni demokraté společně. »Je to porušení tabu, které bude mít dalekosáhlé následky,« poznamenal zase šéf Levice Bernd Riexinger, který připomněl, že AfD v Durynsku vede jeden z jejích nejradikálnějších politiků Björn Höcke, který je znám i kontroverzními výroky o holocaustu. Krok ostře kritizovala i kancléřka Angela Merkelová. Zemská CDU svůj krok podle ČTK obhajovala tím, že musela hlasovat pro »středového kandidáta«.

Zvláštní je volba také z toho hlediska, že premiérem se stal představitel FDP, tedy strany, která v zemských volbách se ziskem pěti procent hlasů jen těsně pronikla do parlamentu, v němž má právě pět zástupců…

(rj)

 

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 7 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2020-02-07 23:46
Nic nového. V roce 1933 se taky k pravicovým extrémistům připojily
"demokratické strany".
velkymaxmilian
2020-02-06 15:52
Pane Janouchu zemí kde o složení vlád rozhodují partaje, které se k
moci zákonodárné propracovaly toliko o "prsa korejské dívky"
je povícero. Mimochodem Sasko,Falc, Durynsko toť historicky bratrské
Země České...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.