Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange. FOTO - wikimedia commons

Výzva osobností k propuštění Assange

Německý exministr zahraničí Sigmar Gabriel a na 130 dalších politiků a osobností veřejného života vyzvalo britské úřady, aby z vazby okamžitě propustily zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange.

Podmínky, jimž byl a je osmačtyřicetiletý muž vystaven, se podle nich rovnají mučení. »Vůbec se nechci míchat do toho, jestli je vinný, ani jestli má být vydán. Jde o jeho současný stav, aby se mohl fyzicky i psychicky připravovat na obhajobu,« prohlásil na tiskové konferenci v Berlíně Gabriel.

O případu podle svých slov dlouze mluvil se zvláštním zpravodajem OSN Nilsem Melzerem, který došel k tomu, že Assange v důsledku krutého, nehumánního a ponižujícího zacházení vykazuje všechny symptomy oběti dlouhodobého psychologického mučení. Právě Melzerovo stanovisko přesvědčilo Gabriela, aby výzvu podpořil.

Stejně učinilo i devět dalších bývalých německých ministrů, oceňovaný německý spisovatel Navid Kehrmani, jeho rakouská kolegyně Elfriede Jelineková i řada dalších osobností.

Iniciátor celé akce, kterým je investigativní novinář Günter Wallraff, zdůraznil, že mu nejde jen o Assange, ale i o všechny další novináře, kteří vynesou na světlo válečné zločiny některé z mocností, a měl by jim za to hrozit postih.

Assange čelí ve Spojených státech obvinění z téměř dvou desítek trestných činů včetně nezákonného zveřejnění tajných dokumentů. Hrozí mu až 175 let vězení. O jeho vydání z britské vazby se zřejmě nerozhodne dříve než v červnu. Už v únoru 2016 se komise Rady OSN pro lidská práva usnesla, že je Assange ve Spojeném království svévolně zadržován v rozporu s mezinárodním právem. Tehdy nuceně pobýval na ekvádorském velvyslanectví, odkud byl ale nakonec vyhnán a loni v dubnu britskou policií zatčen s tím, že si musí odbýt trest za porušení podmínek propuštění na kauci. Toho se dopustil právě odchodem na velvyslanectví, kde pobýval sedm let.

Portál WikiLeaks se zaměřuje na zveřejňování tajných vládních dokumentů a dalších citlivých a někdy i šokujících dat, například údajů o velkých firmách či o tajných operacích a zabíjení civilistů americkou armádou.

(pe, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 6 hlasů.

(pe, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.