Ilustrační FOTO - Pixabay

Turistů z Číny ubývá

V českých hotelích, penzionech či kempech se vloni ubytovalo rekordních téměř 22 milionů hostů, což bylo o 3,5 procenta více než předloni. Počty hostů rostly již sedmým rokem za sebou.

V hromadných ubytovacích zařízeních vloni strávili přes 57 milionů nocí, což bylo rovněž rekordní množství, vyplývá z Českého statistického úřadu. Návštěvnost z hlediska počtu příjezdů i přenocování se zvýšila takřka ve všech krajích. »Pouze na Vysočině došlo k mírnému poklesu počtu přenocování o 0,4 procenta vlivem poklesu zájmu u cizinců,« uvedli statistici. Nejméně nocležníků v zemi měl Pardubický kraj, nejvíce tradičně Praha. Do metropole jich zavítalo přes osm milionů, do východočeského regionu přes 480 000.

Kratší pobyty

Podle analytika Lukáše Kovandy z Czech Fund byl vloni počet přenocování rekordní, ale průměrný počet přenocování na jednu osobu v posledních letech klesá. Loni to podle něho bylo 2,6 noci na osobu. »Ještě v roce 2014 průměrný počet přenocování činil 2,8 noci. Pokles je zvláště patrný u zahraničních hostů, i když v menší míře k němu dochází i v rámci vnitrozemské turistiky. Zkracování délky pobytu souvisí do značné míry s nárůstem počtu návštěvníků z asijských zemí, kteří i loni vykazovali nejnižší průměrný počet přenocování,« dodal.

V ubytovacích zařízeních se v loňském roce ubytovalo o něco více domácích hostů než zahraničních. Meziročně se domácí návštěvnost zvýšila o 4,4 procenta na 11,1 milionu hostů a zahraniční o 2,6 procenta na 10,9 milionu návštěvníků. Statistici ale podotkli, že přírůstek zahraničních návštěvníků byl v porovnání s obdobím 2017-2018 poloviční.

Nejvíce zahraničních hostů loni opět přijelo ze sousedního Německa, ubytovaných jich byly dva miliony. Za Německem následovali stejně jako předchozí rok Slovensko se 750 000 hosty a Poláci, kterých přijelo zhruba 673 000. Čtvrté místo udržela Čína, u ní ale návštěvnost meziročně o procento klesla. Za Čínou následovaly Spojené státy, Rusko, Británie, Itálie, Jižní Korea a Ukrajina.

Co ty na to, Hřibe?

Meziroční propad návštěvníků z Číny lze podle hlavního ekonoma společnosti BH Securities Štěpána Křečka přičíst vyostřování vztahů mezi Českou republikou a Čínou, uvedl. Zároveň ale upozornil, že u Poláků a Američanů byl zaznamenán výrazný nárůst obliby ČR.

»Mírný pokles v návštěvnosti čínských turistů zaznamenaly i v řadě jiných evropských destinací. Za tímto trendem stála především měnící se nálada na spotřebitelském trhu a zpomalení čínské ekonomiky. Letos můžeme očekávat, že se do návštěvnosti projeví také zákazy s cestováním v pevninské Číně kvůli koronaviru,« uvedl ředitel zahraničního zastoupení CzechTourism v Číně Lukáš Pokorný.

Podle ředitele agentury CzechTourism Jana Hergeta aktuální statistiky ČSÚ potvrzují, že skladba zahraničních návštěvníků je vyvážená. »Pokles návštěvnosti z jednoho významného trhu nepoškodí celý sektor,« uvedl. CzechTourism se podle něho snaží o prodloužení průměrné doby pobytu turistů a lepší distribuci návštěvníků do mimopražských regionů. »To se vloni dařilo například v Jihomoravském kraji,« dodal.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.7, celkem 3 hlasy.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.