Ilustrační FOTO - Pixabay

Indie zvýší investice do zemědělství, prostředky hodlá získat z privatizace

Indická vláda chce v novém fiskálním roce podpořit ekonomický růst zvýšením výdajů do zemědělství. Plánované výdaje však zvýší rozpočtový deficit na 3,8 procenta hrubého domácího produktu z letošních plánovaných 3,3 %.

Vyplývá to z návrhu rozpočtu, který představila ministryně financí Nirmala Sítarámanová. Vláda premiéra Naréndry Módího se snaží podpořit ekonomický růst, který je nejpomalejší za deset let, zastavit klesající zaměstnanost, spotřebu a investice.

Módího kabinet v rozpočtu na nový fiskální rok, který začne v dubnu, počítá s investicemi do zemědělství a příbuzných činností 2,83 bilionu rupií (900 miliard korun). To je o 5,6 % více než v letošním roce. Zemědělství se na celkovém HDP země podílí téměř 15 % a je zdrojem obživy pro více než polovinu z 1,3 mld. obyvatel.

Vláda odhaduje, že za letošní fiskální rok, tedy do konce března 2020, HDP stoupne o pět procent. To bude nejslabší růst od finanční krize v letech 2008-09. Varovala také, že očekává oživení v nadcházejícím roce může znamenat zvýšení rozpočtového deficitu nad původní plány. Sítarámanová původně stanovila cíl deficitu na příští rok na 3,5 % HDP.

Peníze na financování vládních výdajů chce vláda získat z prodeje podílů ve státních firmách. V příštím fiskálním roce chce získat z prodeje státního majetku 2,1 bil. rupií, což je více než trojnásobek částky očekávané v letošním roce. Vláda podle ministryně prodá mimo jiné podíl v největší pojišťovací společnosti v zemi Life Insurance Corp. Mnoho odborníků se však domnívá, že opatření nejsou dostatečná, aby podpořila ekonomický růst.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3, celkem 1 hlas.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.