Odrůda Angold FOTO – cs.wikipedia.org

Jablkem roku je opět odrůda Angold

Nejchutnější odrůdou jablek z loňské úrody je Angold. Rozhodla o tom lednová degustace jablek v Holovousích na Jičínsku, kterou pořádal tamní Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský.

Odrůda Angold byla úspěšná i v minulých letech. Předloni degustaci vyhrála, v roce 2017 byla pátá a v letech 2010 a 2011 třetí. O pořadí 47 posuzovaných odrůd letos rozhodlo 117 degustátorů, informovala Lenka Drbohlavová z holovouského ústavu. Degustace v Holovousích mají dlouhou tradici, letos ji ústav pořádal pojednapadesáté.

Odrůdu Angold vyšlechtili výzkumníci z Holovous křížením odrůd Antonovka a Golden Delicious. Do registru odrůd byl Angold zapsán v roce 1995. Plody Angoldu jsou velké až velmi velké. Jsou světle zelené, kryté více než z poloviny hnědočerveným líčkem. Odrůda se vyznačuje odolností vůči strupovitosti, skladovat se dá až do dubna.

Angold degustátory zaujal celkovou chutí, šťavnatostí, konzistencí dužniny a vůní. Degustátoři vedle toho hodnotili i slupku, kyselost a vzhled. Jablka posuzovali naslepo, jejich název neznali. Vzorky pocházely z jablek vypěstovaných holovouským ústavem a výzkumnou stanicí Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ve Střížovicích na Liberecku.

V ČR jsou jablka nejvíce pěstovaným ovocem. Průměrný Čech ročně sní asi 23 kilogramů jablek či výrobků z nich. Česká republika přitom není v produkci jablek soběstačná, více než polovina konzumních jablek se k nám zcela nesmyslně dováží.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 7 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.