Pohled na Vesuv z neapolské čtvrti Posillipo. FOTO - wikimedia commons

Skleněný mozek měl muž ležící v krabici v Herculaneu

Silný výbuch italské sopky Vesuv v roce 79 našeho letopočtu přeměnil mozkovou tkáň jedné z obětí ve sklo, zjistili vědci. Muže ležícího v krabici objevili odborníci v římském městě Herculaneu na západním úpatí vulkánu, v jeho lebce našli lesklé černé úlomky, píše agentura AP.

Erupce Vesuvu, jejíž zkázu do detailů popsal jeden z přeživších Gaius Plinius mladší, téměř před 2000 lety pohřbila pod nánosy popela kromě Herculanea i známější Pompeje a osady Stabie a Oplontis. Obyvatele zastihla katastrofa zcela nepřipravené, a proto mnoho z nich zatuhlý popel věrně zachytil v nečekaných posledních okamžicích jejich života. Pozůstatky muže, který byl pravděpodobně hlídačem ve svatyni, objevili archeologové v Herculaneu již v šedesátých letech minulého století.

Až 520 stupňů

Tým vedený forenzním antropologem Pierem Paolem Petronem z neapolské univerzity zjistil, že mozková tkáň hlídače se proměnila ve sklo (což je takzvaný proces vitrifikace) působením teploty až 520 stupňů. Její hodnotu vědci určili na základě kusu spáleného dřeva ležícího opodál. »Nalezené černé úlomky naznačují, že extrémní sálavé teplo dokázalo zapálit tuk v lidském těle a odpařit měkké tkáně,« uvádějí vědci ve své studii.

K úplné vitrifikaci mozku ale také přispěl prudký pokles teploty, který po prudkém návalu extrémního sálavého horka následoval.

Neobvyklý nález

Mozkovou tkáň člověka se podaří nalézt jen zřídkakdy a když už, má většinou hladkou a mýdlovitou konzistenci, popisují vědci v odborném časopise New England Journal of Medicine. Výslednou hmotu lze srovnat například s nálezy u lidí, kteří zemřeli při bombardování německých měst Drážďan nebo Hamburku za druhé světové války.

Hodně nebezpečný vulkán

Vesuv je činný vulkán v Itálii na Apeninském poloostrově. Tyčí se do výšky 1281 metrů nad Neapolí, třetím nejlidnatějším italským městem v Neapolském zálivu. Patří mezi 16 nejnebezpečnějších sopek na světě právě kvůli těsné blízkosti Neapole, jež má kolem milionu obyvatel.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 5 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.