»Obyčejná« chřipka je stále hrozbou

Na pozadí narůstajícího strachu je třeba si uvědomit, že podíl zemřelých k nakaženým chřipkou je podobný jako u dosud prokázaných úmrtí na koronavirus. Koronavirem, který se šíří z čínského města Wu-chan, zatím z nakažených zemřelo zhruba 2,3 procenta. Na »obyčejnou« chřipku to v některých letech bývá dokonce přes sedm procent.

Obecně chřipkové viry způsobí ročně ve světě tři až pět milionů případů onemocnění, tedy asi deset procent neočkovaných dospělých a asi 20 procent neočkovaných dětí. Chřipkového viru koluje každý rok v populaci jiná mutace a objevuje se navíc několik subtypů. Platí, že čím novější je virus, tím větší účinek má na úmrtnost a nemocnost.

V sezoně na přelomu let 2018 a 2019 vyhledalo v ČR praktického lékaře s akutní respirační infekcí a chřipkou 996 000 lidí. Z toho 625 muselo být hospitalizováno na jednotce intenzivní péče a 195 z nich zemřelo. V letošní sezoně u nás podlehlo chřipce již 17 lidí a 76 případů mělo vážný průběh. I když existuje možnost očkování, nechává se proti chřipce v Česku očkovat jen asi pět až deset procent dospělých a pět procent dětí. To je jeden z nejhorších podílů v Evropě. Chřipce nejčastěji podlehnou starší a jinak oslabení lidé, například pacienti s chronickými nemocemi.

Poučit bychom se mohli třeba v Anglii. Zde se uplatňuje komplexní přístup, do kterého se zapojují odborníci i vláda. Přesně definované cílové skupiny a rizikoví pacienti mají vakcínu bezplatně. Nezapomíná se ani na ty, kteří očkování provádějí. Očkující dostávají odměnu a navíc jsou angažovaní. V Británii se zároveň průběžně sbírají data, takže již v inkriminovaném období je možno dělat opatření v oblastech nebo u lékařů, kde jsou čísla proočkovanosti nižší.

V České republice odpovídající informační kampaň, vhodná propagace a podpora stále chybí. Jednu z mála motivací činí VZP, která odměňuje praktiky za proočkovanost v rámci svého projektu. To ale zdaleka nestačí. Ministerstvo zdravotnictví zaspalo a nadále spokojeně spí. Doufejme, že současná »koronavirová hrozba« napomůže v oblasti ochrany zdraví občanů k nastartování účinných kroků po vzoru vyspělých evropských zemí.

Soňa MARKOVÁ, stínová ministryně zdravotnictví za KSČM


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 10 hlasů.

Soňa MARKOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.