Ilustrační FOTO - Pixabay

TOP 09 chce zpřísnit podmínky osvojení dětí jejich příbuznými

Prověřováním způsobilosti by měli procházet i žadatelé o osvojení nebo o pěstounskou péči dítěte z řad příbuzných a blízkých. V novele zákona o sociálně-právní ochraně dětí to navrhli poslanci opoziční TOP 09. Změna by měla podle nich vyloučit bezpečnostní rizika, která za současného stavu mohou dětem hrozit.

"Nezletilé dítě může získat do péče i nebezpečný psychopat nebo jinak duševně nezpůsobilá osoba, čemuž nasvědčují i zveřejněné případy fatálních důsledků svěření nezletilých dětí do péče neprověřených příbuzných," napsali předkladatelé v důvodové zprávě. Zákon nyní vyžaduje prověřování jen těch žadatelů o osvojení nebo o pěstounskou péči, kteří nejsou příbuznými nebo blízkými dítěte.

Pokud by předloha platila, i u příbuzných dítěte by se prověřovala například jejich bezúhonnost, charakteristika osobnosti, zdravotní stav včetně psychického, motivace a stabilita prostředí v rodině. Vyžadovalo by se třeba také vyjádření dětí žadatele.

Předlohu nejprve posoudí vláda. Rozhodne o ní Parlament.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3, celkem 6 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.