Ilustrační FOTO - Pixabay

Maďarsko řeší kontroverzní učební plány

Nemalé části maďarských učitelů se nelíbí nové učební plány, které jsou sestaveny tak, aby propagovaly nacionalistický program vládnoucí strany Fidesz a omezily akademické svobody. Upozornila na to agentura Reuters.

Maďarské ministerstvo pro lidské zdroje, pod které spadá školství, zveřejnilo nové vzdělávací osnovy (NAT) na sklonku ledna. Detailně určují, co se budou děti na základních a středních školách učit. Demokratický svaz učitelů (PDSZ) vyzval k protestům proti koncepci. »Je problematické, když je vzdělávací rámec založený na ideologii spíše než na profesionálních principech,« uvedl tento odborový svaz a doporučil, aby byl nový vzdělávací plán stažen.

Nositel Nobela chybí

Učitelé dějepisu a literatury v jiném prohlášení upozornili, že v plánu jsou prosazováni nacionalističtí autoři a programy. V nových osnovách se mezi deseti nejdůležitějšími maďarskými spisovateli ocitl Ferenc Herceg, který byl vášnivým stoupencem italského fašistického diktátora Benita Mussoliniho. Na seznam se naopak nedostal jediný maďarský nositel Nobelovy ceny za literaturu Imre Kertész, který ve svých dílech zpracovával zkušenosti člověka, jenž přežil holocaust.

Zástupce ředitele Asociace učitelů literatury György Fenyö o osnovách prohlásil, že »neposkytují žádný prostor pro svobodu myšlení, ale diktují, co si máme myslet«. Mohou podle něho posloužit »jedině coby vzdělávací plán diktatury«.

Nebudu vyučovat fašismus

Učitelé, kteří se k protestu připojili, na sociálních sítích uvádějí příspěvky s hashtagem #noNAT a hesly jako »Nebudu vyučovat fašismus«.

Mluvčí vlády Viktora Orbána v reakci uvedl, že nový vzdělávací plán sestavili »nejlepší maďarští odborníci po dlouhých profesionálních diskusích«.

Evropská unie a lidskoprávní organizace často kritizují Orbána a jeho vládu za kroky, které podkopávají principy demokracie a právního státu. V oblasti vzdělání Orbán mj. omezil svobodu Maďarské akademie věd. Jeho autoritářská strana Fidesz je nyní kvůli těmto metodám mj. podmínečně vyloučena z největší europarlamentní lidovecké frakce, což ohrožuje jen těsnou »vládní« většinu v podpoře Evropské komise. Kdyby ale Fidesz přešel k nacionalistům, je Komisi připravena podpořit frakce Zelených, jejíž součástí jsou mj. čeští Piráti.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.9, celkem 8 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-02-10 09:35
Pravý "demokrat" se děsí jen jednoho - pravdy.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.