Vladimir PUTIN. FOTO - Haló noviny

Na ceně ropy se prezidenti neshodli

Běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi se při pátečním jednání v Soči s ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepodařilo dosáhnout slevy z ceny za dodávky ruské ropy. Pokud jde o cenu plynu, strany se jen dohodly, že pro letošek zůstane stejná, jako byla loni. Vyplývá to z informace, kterou večer po jednáních poskytl Putinův mluvčí Dmitrij Kozak.

Prezidenti hovořili i o dlouho diskutované integraci obou zemí a vytvoření společného státního útvaru. Lukašenko se brání jinému než rovnocennému postavení Běloruska vůči Moskvě a splynutí podle představ Moskvy odmítá. Moskva namítá, že Minsk pak bude muset přijmout vyšší ceny ropy, pokud nebude chtít pokračovat v hospodářské integraci s Ruskem.

»Co se týče dodávek ropy... budeme s vládou Ruské federace přispívat k dosažení dohody mezi běloruskými spotřebiteli a producenty ropy v naší zemi,« sdělil Kozak. Naznačil přitom ale, že Minsk nějaké rychlé slevy nemůže očekávat. »Nemůžeme dneska rychle měnit podmínky regulace našeho ropného odvětví. Vy víte, že ceny surové ropy formuje trh, administrativně se neregulují,« citoval TASS Kozaka, který je zástupcem šéfa administrativy ruského prezidenta. »Kdybychom poskytli slevy, museli bychom zavést státní regulaci ropného trhu, což udělat nemůžeme. Nemůžeme neustále měnit pravidla hry, stavět naše ropné společnosti do nejasné situace,« dodal Kozak.

K dohodě se podle něj podařilo dospět ohledně ceny za zemní plyn. »Domluvili jsme se zachovat podmínky dodávek plynu na úrovni roku 2019,« řekl a ujistil, že to platí pro celý letošní rok. Před pátečním jednáním v Soči zatím platila dohoda o ceně za tuto energetickou surovinu jen pro leden a únor. K problematice integrace mluvčí povšechně poznamenal, že konzultace budou pokračovat. »Naše rozhovory šly v pozitivním duchu, domluvili jsme se na pokračování konzultací na úrovni vlád, na úrovni ministerstev a úřadů ohledně zdokonalení mechanismu integrace, posílení této integrace,« řekl Kozak.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 8 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.