Ilustrační FOTO - Pixabay

Rovnost ve Finsku

Finská vláda v čele s premiérkou Sannou Marinovou navrhla, aby matky a otcové měli po narození dítěte oba nárok na stejně dlouhou placenou rodičovskou dovolenou. Minulý týden představila změny v systému sociálních dávek, podle nichž by každý z rodičů měl nárok na 164 dní placeného volna, což je celkem 14 měsíců, informoval server BBC.

Dosud platilo, že ženy si mohly během péče o čerstvě narozené dítě vybrat zhruba čtyři měsíce volna a muži dva měsíce, dalších šest měsíců si pak mohli rodiče mezi sebe rozdělit. Finská vláda tvrdí, že nová pravidla by měla zlepšit život rodin a rovnost pohlaví. Ministryně sociálních věcí Aino-Kaisa Pekonenová řekla, že cílem reformy je i to, aby rodiče měli od počátku stejnou možnost pěstovat citové pouto se svým potomkem. Delší rodičovskou určenou výhradně pro otce chce přimět muže, aby se péči o potomstvo více věnovali.

Dosud byly ve Finsku výhradně pro otce určeny 2,2 měsíce volna, které si mohli vybrat kdykoli do dvou let věku dítěte, nyní to budou 4,2 měsíce. Ve Finsku je zatím praxe taková, že zhruba jen jeden ze čtyř otců rodičovské využil celé volno. Ač podle nového vládního návrhu z celkem 164 dní rodičovské dovolené budou moci v budoucnu matka či otec převést 95 dní na druhého rodiče, bude zbývat minimálně 69 dní, na něž bude mít výhradní nárok každý z rodičů. Pokud nezůstanou s dítětem doma, jejich placená dovolená propadne. Protože rodiny budou chtít peníze od státu využít, bude podle úvah finské vlády zůstávat doma i více otců. Podobný systém už nyní platí v sousedním Švédsku, kde mají rodiče společně nárok na 480 dní rodičovské dovolené. Z nich si musí minimálně 90 vybrat matka i otec.

Finsko se stejně jako řada dalších evropských zemí potýká s klesající mírou porodnosti. Podle statistik nyní na každou ženu připadá 1,35 dítěte. Loni se v 5,5milionovém Finsku narodilo 45 600 dětí, což je nejméně od roku 1868, kdy vrcholila vlna hladomoru, která tehdy zahubila kolem 150 000 lidí.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 4 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.