Nepřizpůsobivá

Tak jsem zjistila, že patřím mezi nepřizpůsobivé občany. Byla u nás na farmě jedna návštěva, mladá rodina, a maminka pracující na ministerstvu (už nevím jakém) se rozplývala nad přírodním pojetím vybavení farmy. Vysvětlili jsme, že jedeme ekologicky a z vlastních zdrojů. Na to paní nevěřícně: »Takový nádherný projekt, vy nemáte dotace?« Přiznala jsem, že jediné dotace, které máme, je pár desítek tisíc z obce a že pokryjí asi čtvrt roku.

Když jsem pak za svezení na ponících a exkurzi s výkladem řekla jen padesát korun za dítko, návštěva jen kroutila hlavou. »Víte, na takovou krásnou farmičku byste mohla mít spousty dotací. Třeba z ministerstva školství dotace na vzdělávání dětí a na lektory, z ministerstva místního rozvoje na podporu a rozvoj obce, z ministerstva životního prostředí na ekologický rozvoj a výuku, a z evropských grantů na výstavbu zázemí.«

Odvětila jsem, že to tak nějak vím, ale kdo by ty žádosti měl zpracovat? Vždyť oba s manželem jedeme na dvě směny, farmička je jen koníček, ač zabírá zhruba čtyři hodiny denně. Ale vyděláme si prací a farma si s naší podporou na sebe tak nějak taky vydělá.

Z pohledů a dalších narážek mladé dámy jsem pochopila, že jsme pěkní exoti. Dřít se od rána do večera a nevydělávat, respektive nedojit prachy navíc?

Jenže asi jsem byla špatně vychovaná. Vždy mi bylo vštěpováno, že práce je základ, a peníze, které jsem nevydělala poctivě, mi žádnou radost nepřinesou. Jen problémy.

Když jsem ale byla na schůzce o přerozdělování obecních dotací, zjistila jsem, že jsme asi fakt mimo. Kolik dotací berou například sportovní kluby na lektory, vybavení, nájemné, provoz a energie. Dotace od obce, svazu, ministerstva… Nehledě na to, že děti platí minimálně tisíc korun na půl roku. Ale i ti jsou břídilové. Jsou ještě lepší cesty, jak se dostat k dotacím. A méně časově závislé. Čím větší spolek či organizace či čím šílenější nápad, ale drzejší čelo, tím větší peníze.

Nepřizpůsobiví se říká těm, kteří se nepřizpůsobili normě, nevydělávají si prací, ale jsou závislí na státu v podobě příspěvků ve věčné nezaměstnanosti, na bydlení, ošacení, jídlo atd. Podle mého se ale takoví lidé jen dokonale přizpůsobili sociálnímu systému. Další, ti šikovnější se zase dokonale přizpůsobili dotačnímu systému. Jen my pitomci se držíme zajetých kolejí a přizpůsobivě pracujeme, odvádíme daně a čekáme na většinou podprůměrnou mzdu. Tak nevím, kdo je vlastně nepřizpůsobivý…

Helena KOČOVÁ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.5, celkem 86 hlasů.

Helena KOČOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


joska.korinek
2020-02-13 10:26
Salekive, že vy si nakonec myslíte, že jste filosof?
fronda
2020-02-13 00:34
Dotace jsou v kapitalismu nastaveny tak, aby byly další formou
vykořisťování pracujících. "Volný trh", to je jen
ideologická fráze pravičáků. Ve skutečnosti by kapitalismus bez
různých těch dotací, zmanipulovaných státních zakázek atd. dnes
snad už vůbec nemohl fungovat.
kozpav
2020-02-12 19:12
OK paní Kočová.
salekiv
2020-02-12 08:11
Jsem zvědav, jak nám zdejší rudá klaka vysvětlí evidentní rozpor,
který vyplývá z článku - přemíra dotací všeho druhu versus
kapitalistický individualismus a vykořisťování. Dotace jsou vždy
výrazem přerozdělování od bohatších k chudším, jejich podpora,
vyrovnání rozdílů mezi městem a venkovem, podpora ekologie apod. I
autorce je jasné, že spousta oněch dotací je zbytečná a vynakládaná
neefektivně a velká část přerozdělovaných peněz se v mechanismu
přerozdělování ztrácí. Vyjadřuje tak svoji úvahou pravicové
tvrzení, že dnešní společnost je naopak až příliš socialistická a
vůbec ne individualistická, nehumánní a asociální.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.