Ilustrační FOTO - Pixabay

Každých 15 minut

V roce 2018 ženy v Indii ohlásily znásilnění každých 15 minut. Vyplývá to z dat indické vlády. Ženy se na úřady obrátily ve 34 000 případů, z nichž jen něco málo přes čtvrtinu vedlo k odsouzení. Indky proti míře násilí na ženách veřejně bojují od roku 2012, kdy skupina mužů hromadně znásilnila studentku v autobuse. Žena následně zemřela, čtyři z pachatelů budou na konci ledna popraveni.

»Tuto zemi stále řídí muži, jedna (premiérka) Indira Gándhíová nic nezmění. Většina soudců jsou stále muži,« uvedla Lalitha Kumaramangalamová, bývalá předsedkyně indického Národního výboru pro ženy (NCW). Podle skupin bojujících za práva žen jsou zločiny spáchané na ženách často brány méně vážně a vyšetřují je policisté, kteří se vůči obětem nechovají ohleduplně. Ze všech znásilnění oznámených v roce 2018 jich 85 % vedlo k obvinění, k odsouzení pak 27 %. Výroční statistika zveřejněná indickým ministerstvem vnitra však podle Reuters neodráží skutečný stav sexuálních zločinů v Indii. Jejich nahlášení příslušným úřadům je stále v některých částech země tabu a znásilnění, která vyústí ve vraždu napadené, jsou v datech započítaná pouze jako vraždy.

Indická média i veřejnost nedávno obnovily debatu o sexuálním násilí. Vyvolal ji nejenom trest smrti pro muže odpovědné za znásilnění z roku 2012, ale i několik zvláště krutých případů z poslední doby. V loňském prosinci podlehla v severoindickém státě Uttarpradéš svým zraněním 18letá žena, kterou její vzdálený příbuzný po pokusu o znásilnění zapálil. Stejný osud postihl mladou ženu, která šla k soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 4 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.