Ilustrační FOTO - Pixabay

Primárky v New Hampshire vyhrál Sanders

Po sečtení výsledků demokratických primárek v americkém státě New Hampshire s 26 procenty hlasů vyhrál vermontský levicový senátor Bernie Sanders. Těsně za ním se s 24,4 % umístil exstarosta South Bendu v Indianě kandidát Pete Buttigieg. Třetí skončila s 19,7 % senátorka Amy Klobucharová.

Sanders před svými příznivci hovořil o »velkém vítězství«, ale co do počtu delegátů, kteří budou vybírat kandidáta demokratů na červencovém stranickém sjezdu, jich v New Hampshiru získal stejně jako Buttigieg - devět. Bývalý viceprezident Joe Biden skončil v New Hampshiru až pátý. Získal 8,4 procenta hlasů, což je méně než senátorka Elizabeth Warrenová, která je s 9,3 procenta čtvrtá. Podle agentury AP Biden špatný výsledek očekával, a tak se rozhodl ještě před zveřejňováním konečných výsledků pokračovat v kampani ve státě Jižní Karolina, kde demokraté uspořádají primárky 29. února.

V republikánských primárkách v New Hampshiru americký prezident Donald Trump s přehledem porazil někdejšího guvernéra státu Massachusetts Williama Welda.

Senátor Bernie Sanders. FOTO - wikipedia commons

Demokratické primárky v New Hampshiru byly teprve druhým soubojem o nominaci kandidáta, který stane v listopadových volbách proti prezidentovi Donaldu Trumpovi. Zároveň to bylo první hlasování v primárních volbách, jelikož v Iowě demokraté vybírali svého kandidáta systémem nominačních shromáždění.

Klobucharová v New Hampshiru získala šest delegátů. Při započítání zisků z Iowy vede na delegáty Buttigieg, který jich má nyní 23, zatímco Sanders 21. Klobucharová je za nimi se sedmi.

»Toto je vítězství a začátek konce Donalda Trumpa,« uvedl po zveřejnění výsledků Sanders. Radost z výsledku vyjádřil také osmatřicetiletý Buttigieg. »Díky vám kampaň, o které někteří říkali, že by neměla existovat, bude pokračovat,« řekl. V narážce na Sandersův socialistický program prohlásil, že by voliči měli odmítnout politický přístup, který požaduje buď revoluci, nebo nic. Dotkl se také věkového rozdílu mezi ním a 78letým Sandersem, když pronesl: »Obdivoval jsem pana Sanderse, když jsem byl středoškolák. Dodnes ho velmi respektuji.«

Podnikatel Andrew Yang a senátor Michael Bennet po primárkách v New Hampshiru, když začalo být jasné, že nebudou úspěšní, oznámili, že z klání odstupují. Trump v republikánských primárkách v New Hampshiru získal 85,7 % hlasů a zajistil si 20 delegátů. Porazil tak exguvernéra státu Massachusetts Williama Welda, který získal 9,2 % hlasů ale žádného delegáta.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 5 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.