Dinosauří cestou?

Evropská unie si zakládá na tom, jak je pokroková. Mílovými kroky kráčí vstříc budoucnosti, cestou likviduje jednou jadernou energetiku, pak zase uhelnou, tady pomůže k miliardám solárním baronům a sloní poutí jen tak mimochodem likviduje automobilový průmysl cestou aut na baterky. Jak je ten pokrok na baterky v podání EU jsme mohli zaznamenat nedávno v rozsudku Evropského soudního dvora, kterým zakázal přeprodej tzv. elektronických knih.

Ve sporu vydavatelů v Nizozemském království s antikvariáty soudci rozhodli, že zákazník bez patřičného svolení nemá právo další distribuce e-knihy. V praxi to tak znamená, bude-li rozsudek uplatněn v celé EU a nezmění-li se licenční podmínky, že e-knihy si budou zákazníci kupovat na jedno použití. Je to částečně dobrá zpráva pro papírové verze titulů, kdy zákazník nadále bude moci své knihy prodat v antikvariátu. Na druhou stranu tento rozsudek výrazně omezí možnost co s vlastní knihou v elektronické podobě. Přitom vydavatelé nepochopili, že sami by z dalšího prodeje svých elektronických knih mohli těžit. Jednak zjištěním marketingových podkladů chování zákazníků, případně využít možnosti reagovat v rámci přeprodané e-knihy například možností sponzoringu autora k další tvorbě, jak se to někdy už děje. Některé tituly dnes vycházejí na pokračování dál ve chvíli, až je podpoří dostatek čtenářů. To se tady nebavím o otevření prostoru pro nelegální distribuci, ať už elektronickou, tak klasickou vytištěním si titulu a jeho předáním dalšímu čtenáři, když to legálně, rozuměj v zájmu kapitálu, nelze.

Úkolem současné levice je tedy další boj za co nejširší omezení tzv. autorských práv. Vždyť co to je, když dneska autorským svazům platíme výpalné z prázdných nosičů? Prachsprostá daň bohatým a jejich ochráncům. Současná Evropa mi připomíná degenerující oblast zahleděnou do svých minulých úspěchů bez vztahu k tomu, kam se svět vyvíjí a co lidé od státu očekávají.

Zdeněk MILATA, zastupitel Středočeského kraje (KSČM)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.7, celkem 23 hlasů.

Zdeněk MILATA

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-02-16 09:53
V spojitosti se zakřivením okurek je to pěkný salát. Ještě že tak
"opisovači" knih kdysi neházeli klacky pod nohy Gutenbergovi.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.