Ilustrační FOTO - Pixabay

Více peněz krajům

Asociace krajů ČR v úterý projedná návrh nového rozpočtového určení daní (RUD), který by zejména lidnatějším regionům zajistil větší příjmy.

O materiálu vytvořeném pracovní skupinou Asociace krajů se bude zřejmě diskutovat i 2. března na společném jednání zástupců krajů a vlády, informovala Helena Frintová ze středočeského hejtmanství. »Předpokládám, že budeme diskutovat o variantách, které vzešly z této pracovní skupiny. Možná se dohodneme, že půjde z Asociace krajů i více variant,« uvedla středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Na kraje aktuálně připadá 8,92 procenta z celostátního hrubého výnosu daně z přidané hodnoty i daní z příjmu.

Středočeský kraj dlouhodobě usiluje o zvýšení svého rozpočtu, podmínky nastavené v roce 2000 podle něj neodpovídají změnám v počtu obyvatel, situaci v dopravě a počtu spravovaných kilometrů silnic. Kdyby byly tyto faktory zohledněny, kraj by podle dřívějších informací mohl do svého rozpočtu získat ročně navíc asi 1,2 miliardy korun.

Změny je podle hejtmanky potřeba udělat, protože rozpočtové určení nebylo od vzniku krajů upravováno, změny se týkaly jen obcí. Objem služeb, které regiony obyvatelům zajišťují, přitom roste. Podle Pokorné Jermanové se hledá kompromis napříč regiony. »Chtěla bych, aby se nemluvilo jen o samotném RUD, ale o financování krajů jako celku,« dodala.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.